GSMA’nın Mobil Alandaki Cinsiyet Farkını Azaltmayı Hedefleyen “Bağlı Kadınlar” Girişimi İlgi Odağı Oldu

Salı, 23 Şubat 2016 12:50

75 milyonun üzerinde müşterisi bulan mobil operatörler, mobil alandaki cinsiyet farkını 2020′ye kadar azaltmayı hedefliyor.

Barselona’da gerçekleşen Dünya Mobil Kongresi bugün önemli bir bildiriye tanıklık etti. Dünya GSM Birliği yani GSMA, mobil alanda cinsiyet farkını azaltmayı hedefleyen “Connected Women Commitment Initiative” yani “Bağlı Kadınlar” insiyatifini sundu.

75 milyonun üzerinde mobil müşteri portföyü ile GSMA’in girişim taahütleri, 2020′ye kadar düşük ve orta gelirli ülkelerdeki bir milyondan fazla kadının internet üzerinden birbiriyle iletişime geçmesini hedefliyor. Yani bu girişim, bir anlamda cinsiyetler arası mobil iletişim uçurumunu azaltmayı hedefliyor.

GSMA kapsamındaki tüm operatörler, cinsiyet eşitliğini arttırmak için çalışmalara başlayacak. GSMA şirketleri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişim Hedefini de destekleyerek, önümüzdeki yıllar içinde mobil iletişim kapsamında kadın müşterilerinin payını arttırmaya çalışacak.

GSMA’nın diğer ortak operatörler ile beraber  kadınlara yönelik yürüttüğü  ”Connected Women” yani İletişim Halinde Kadınlar servisinden yararlanan hali hazırda 15 milyon kadın bulunuyor.

GSMA Genel Müdürü Mats Granryd ise durum ile ilgili, “Gelişen iletişim dünyasında kadınlar arka planda kalıyor” dedi. GSMA Araştırma Şirketinin tahminlerine göre düşük ve orta gelirli ülkelerde mobil telefonu olan kadınların sayısı erkeklere kıyasla 200 milyon daha az. Cep telefonuna sahip olan kadınların arasında ise  mobil internet veya mobil para gibi sofistike uygulamaları kullanan kadınlar sayıca çok az. Bu sebeple, kadınların belli başlı sosyo-ekonomik fırsatları kaçırmaları, kaçınılmaz bir hale geliyor.

Kadının gelişmesi aslında toplumunda gelişmesi demek. Kendini geliştirebilen kadın, kendine yatırım yaptığı kadar iş kollarına ve ekonomiye de katkı sağlıyor. Bu sebeple, kadınların dijital ve dolayısıyla ekonomi alanlarında kalkınması kritik önem taşıyor.

“Connected Woman Commitment”  yani İletişimdeki Kadınlar Girişimi kendi pazarlarında gerçekleştiren GSMA operatörleri arasında dünyanın dört bir yanından farklı temsilciler bulunuyor. Sri Lanka’daki Dialog Axiata Plc, Malezya’daki Digi Telecomunications Sdn Bhd, Endonezya’daki Indısat Ooredoo, Ooredoo Maldivler, Ooredoo Myanmar, Bangladeş’teki Robi Axiata Ltd ve Tigo Riwanda,  Türkiye’de ise Turkcell bu önemli oluşumda yer alıyor.

Mobil operatörlerin mevcut ve potansiyel çalışmaları arasında, mobil alanda kadın iş gücünün arttırılması  ve Data Top-Up projesinin daha güvenli bir hale getirilerek kadınlara daha çok hitap etmesi yer alıyor. Bu oluşum ayrıca eğitim programları ve interaktif yollar ile kadınların dijital okuryazarlığının artmasını hedefliyor.

Cep telefonlarına sahip olan kadın sayısının arttırılması ve mobil dünyada cinsiyet farkının arttırılması bu oluşumun ana amaçları arasında yer alıyor. Bu hedefler ve yeni projeler doğrultusunda 2015-2020 yılları arasında mobil sektörde 170 milyar dolarlık bir pazar fırsatının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu önemli girişimde yer alan firmaların sözcüleri de girişim ile ilgili konuştu:

Dato’ Sri Jamaludin Ibrahim – Axiata Genel Müdürü ve Başkanı

“Dijital ekonominin yükselmesi konusunda çalışmalar yapan şirket, Axiata, mobil endüstrideki dijital bölünmeye karşı çalışmalar yürütüyor. Grup olarak, GSMA Connected Women Programının mobil alandaki cinsiyet ayrımını azaltmayı hedefleyen çalışmalarını ve çabalarını mutluluk ile karşılıyoruz. Kadınları cep telefonu sahibi olma konusunda cesaretlendirmek çok önemli. Mobil alanda cinsiyet uçurumunu azaltmak yine aynı şekilde çok önemli. Gelişmiş teknolojinin sunduğu mobil servisler, kadınlara eğitim, sağlık ve iş hayatı alanlarında birçok seçenek sunuyor. Bu sebep ile Axiata,  cinsiyet eşitliğinin olduğu girişimleri destekliyor.”
Ebru Darip – Turkcell Stratejik Pazarlama Müdürü 

“Kadın-erkek eşitliğini arttırmak ve kadınlar için mevcut seçenekleri arttırmak Turkcell’in her zaman ana önceliklerinden birisi olmuştur. Kadınların ekonomiye daha fazla katkı sağlaması ve  kız çocuklarının eğitime daha fazla dahil edilmesi, sosyal sorumluluk projelerimiz arasında yer alıyor. Turkcell aynı zamanda kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalara da imza atıyor. Turkcell, iletişim ve teknoloji servislerini Kadınlar Kulübü ile Türkiye’nin dört bir yanında 2,8 milyon kadına ulaştırıyor. Uzun zamandır var olan hedeflerimiz arasında var olan bu girişimde olmaktan çok mutluyuz. Telekomünikasyon şirketlerini bir araya getiren bu girişimin bir parçası olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.”