GSMA Mobile World Congress’17 (Dünya Mobil Kongresi) de Öne Çıkanlar – III

Cuma, 10 Mart 2017 17:34

HAZIRLAYAN:ERGİ ŞENER
Mobil teknolojilerin gelişimi ve hayatımızın her alanında yer almaya başlamaları, mobil iletişimin geleceği konusundaki tartışmaları sürekli olarak ilk sırada tutmak-ta. Mobil iletişim devrimi, milyarlarca insanı Internet’e bağlayarak ve günlük hayatımızda kullandığımız her cihazı mobilleştirerek dünyanın en büyük teknoloji dönüşümünü de tetikliyor. Her yıl, o seneye etki etmesi beklenen en son mobil teknoloji trendlerinin nabzını tutan Mobil Dünya Kongresi’ne (Mobile World Con-gress – MWC) yönelik gözlemlerimi paylaşmayı sürdürüyorum. İlk iki bölümde, AI (artificial intelligence – yapay zeka) ve IoT (Internet of Things – Nesnelerin Inter-neti)’nin 2017’de ve yakın gelecekte artan öneme sahip olacağından bahsetmiştim, bu bölümde de diğer öne çıkan ya da çıkmakta olan mobil trendlere değineceğim…

“VR” (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) geçen seneki kadar populer değil
VR bu sene, geçen seneki kadar çılgınlık boyutunda değildi (geçen sene başınızı nereye çevirirseniz, VR gözlükleri içerisinde başlarını sağa sola çeviren insanlarla karşılaşıyordunuz). Yine de VR alanındaki yeni ürünler, VR gözlüklerinin artık diğer tüketici elektroniği ürünler gibi hayatın bir gerçeği olmaya başladığını işaret et-mekte. VR alanında farklı uygulama alanları, teknolojinin potansiyeline de işaret etmekte. Kongre’de, Samsung insanların geçmiş seyahat deneyimlerini hatırlamaları için tasarlanmış 360 derece seyahat uygulamasını tanıttı. Litvanyalı bir start-up da dünyanın farklı yerlerindeki insanların iş toplantılarını VR uygula-ması ile birlikteymişçesine gerçekleştirmelerini sağlayan bir uygulama tanıttı.

Giyilebilir cihazlar düşüşte:
Giyilebilir cihazlara yönelik heyecan ve beklenti azalmaya başlamış durumda. Geçen yıl, akıllı saatlerin yanında oldukça farklı giyilebilir cihazlar yer alırken, bu sene en dikkat çeken giyilebilir cihazlar, akıllı ayakkabılar ve akıllı kıyafetlerdi. Uygun fiyatlı ve bir amaca hizmet edebilen giyilebilir cihazlara odaklanıldığında, spor tasarımlı akıllı saatler öne çıkıyor. Bana göre, akıllı saatler genel olarak masku-len ürünler, bayanlara yönelik akıllı saat seçenekleri pek yok (örneğin, Apple Watch ya da Samsung Galaxy Gear’ları bayanlara yakıştıramıyorum…). Bu sene, hem erkekler hem de kadınlar için cazip ve kullanışlı giyilebilir cihazların olmaması, teknolojinin geleceğine yönelik endişe yarattı. Giyilebilir cihazlardaki moda et-kisinin önemine daha önce de değinmiştim. Moda endüstrisinin bu alana daha faz-la eğilmesi ve sektörler arası iş birliğinin daha kapsamlı oluşturulması şart gibi görünüyor.
Ödemelerde ticaretin interneti dönemi:
Ödemelerde yeni teknolojilerin entegrasyonu ve özellikle de IoT’nin ödeme adına kanalları nasıl çeşitlendirebileceği Kongre’de öne çıktı. “Ağa bağlanabilen her cihaz, üzerinden ticaret ve ödeme yapılabilir hale gelecek” (every connected de-vice will become a commerce device) vizyonunun gerçekleşmeye başladığı somut olarak görüldü. Bugüne kadar hem operatörler, hem de OTT (over-the-top) ler ta-rafından oldukça ciddi yatırım yapılan temassız mobil ödeme teknolojisi NFC (near field communication)’nin beklentilerin hala gerisinde olduğu gözlendi ve sunum-larda da bu konu öne çıktı.
Ödeme alanında öne çıkan bir diğer trend de biometrics uygulamalarının ödemeye hızla entegre olmasıydı. Parmak izi, akıllı telefonlar açısından bir standart haline gelirken, yüz tanıma, göz tanıma, gibi farklı biometrics çözümler hızla mobil ödeme çözümlerine entegre olmakta.
AI’da detaylı olarak bahsettiğim ve hızla yayılım gösteren “chatbot”ları da farklı formatlarda ödeme alanında görmeye başlayacağız. Yemek siparişleri, bi-let alımları, tek tuşla ödeme platformları üzerinden kolayca gerçekleştirile-bilecek. AR (augmented reality – artırılmış gerçeklik), VR teknolojileri ile herhangi bir dokunma bile gerçekleştirmeden yapılan futuristic ödeme kur-guları da Visa tarafından sergilendi.

5G – Gelişmiş altyapı ihtiyacı:
GSMA, operator odaklı bir oluşum olduğu için MWC’nin değişmez konularından birini de altyapıya yönelik gelişmeler oluşturuyor. Bu sene özellikle 5G altyapısına yönelik çalışmalar öne çıktı. Tüketicilerin, bağlantılı müşteriler haline gelmesi ve her zaman akıllı telefonları ya da gelişen IoT uygulamaları ile birlikte yeni akıllı oyuncaklarına ve cihazlarına sürekli bağlı olma ihtiyacı, altyapının da sürekli ve artan bir şekilde güçlü olması ihtiyacını ortaya çıkarıyor. 2020’de standartlaşması beklenen 5G, yüksek hızda ve yüksek kalitede, gerçek zamanlı bağlantı sağlayan ve bunları gerçekleştirirken de akıllı telefonların şarjlarını çok fazla etkilemeyen net-work ihtiyacını karşılayacak bir çözüm olarak test edilmeye başlanmış durumda. 5G’ye yönelik Kongre’de karşılaştığım iki güzel örnek: bir doktorun, robot kollarla, başka bir ülkedeki hastasını ameliyat edebilmesi ve yine bir mekanizma ile farklı bir lokasyonda bulunan bir araba, tır ya da iş makinesinin kontrol edilebilmesi…
Yeni mobil teknolojilerin bir kısmı kulağa oldukça uçuk ve futuristic geliyor olabilir, ancak gerçekleşen çalışmalar ve yeni teknolojilerin piyasa çıkış hızının ulaştığı nok-ta bunların çoğunun oldukça kısa bir sürede yaşantımıza giriyor olacak. Bununla birlikte, umarım, tüm bu yeni teknolojiler insanların hayatını kolaylaştırıp, bir uzantılarıymışçasına sahiplenip kullanabilecekleri şekilde; doğaya, insanlığa zarar vermeden ve hayatı güzelleştirecek biçimde gelişir…