Greenpeace’in Kampanyası Lego ve Shell İşbirliğini Durdurabilecek mi?

Çarşamba, 30 Temmuz 2014 11:20

Greenpeace geçtiğimiz haftalarda “Lego: Hiçbir şey mükemmel değil” isimli oldukça etkileyici bir reklam filmi yayınladı. Peki,  Greenpeace’in bu kampanyası Lego ve Shell işbirliğini durdurabilecek mi? Selin Babacan kampanyanın detaylarını Dipnot Tablet için araştırdı.

 

Greenpeace’in Kampanyası Lego ve Shell İşbirliğini Durdurabilecek mi?

Greenpeace geçtiğimiz haftalarda “Lego: Hiçbir şey mükemmel değil” isimli oldukça etkileyici bir reklam filmi yayınladı. Daha ilk haftasında 4,5 milyon izlenme sayısına ulaşan filmde, Lego parçalarından oluşturulan Kuzey Kutbu’nun yavaş yavaş petrol altında kaldığını izliyoruz. Filmin sonunda beliren yazı ise oldukça düşündürücü: Shell çocuklarımızın yaratıcılıklarını kirletiyor.

Filmin reklam ajansı, Don’t Panic. Aslında bu ajansı, İngiltere’de yaşayan bir kız çocuğunun sekizinci doğum gününü kutladıktan sonra, savaşla bir yılda değişen hayatının anlatıldığı o çok konuşulan reklam filminden de hatırlıyoruz.

Yayınlandığı günden itibaren büyük yankı uyandıran bu reklam filminde Greenpeace, Lego’ya sesleniyor. Kısaca olayı anlatmak gerekirse, Greenpeace’in bu reklam filmini çekmesine sebep olan, Lego’nun Shell’le yapmış olduğu işbirliği. Yani çocukların en sevdiği oyuncak markasının Shell logosunu kullanarak piyasaya sürmüş olduğu set.

Shell’in kutuplarda yaptığı petrol arama çalışmaları, 2012 yılından beri çevrecilerin ciddi eleştirilerine sebep oluyordu. Bu çalışmalara kayıtsız kalamayan Greenpeace, ‘Kuzey Kutbu’nu Kurtar’ kampanyasını başlattı. Lego ve Shell işbirliğiyle ilgili yapılan açıklamalara göre 26 ülkedeki Shell petrol istasyonlarında, Shell logolu 16 milyon Lego’nun satıldığı, hatta dağıtıldığı söyleniyor. Bu durumda Shell’in dünya çapındaki satışları yüzde 7,5 oranında bir artış göstermiş.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play