Google’ın ‘unutulma hakkını’ tanımasına karar verildi

Salı, 13 Mayıs 2014 16:47

Avrupa Birliği Adalet Divanı, internette yer alan ilgisiz ve geçersiz kişisel verilere yönelik linklerin kaldırılmasının talep edilebileceğine karar verdi.
Facebook’ta Paylaş

Karar, bir İspanyol vatandaşının Google’a karşı açtığı davada alındı. Avrupa Birliği Adalet Divanı, talep olması halinde ilgisiz ve geçersiz bilgilere yönelik linklerin arama motorlarından silinmesi gerektiğine hükmetti.

“Unutulma hakkı” olarak da adlandırılan bu uygulamadan yana tavır koyan Adalet Divanı, Google’ın bazı arama sonuçlarını değiştirmesi yönünde karar aldı.

GOOGLE’DAN SANSÜR SAVUNMASI
Google, bazı verilerin silinmesi yönünde zorlama yapılmasının sansür anlamına geleceği tezini işlediyse de Lüksemburg merkezli Adalet Divanı, ‘insanların eksik, ilgisiz ve geçersiz bilgilerin kaldırılmasını talep etme hakkı olduğu’ yönünde görüş bildirdi.

Karar, 1995 tarihli veri koruma yasası temelinde alındı. Bu yasanın, kişisel verilerin kullanılmasına itiraz etme ve bazı durumlarda bu verilerin silinmesi konusunda tanıdığı haklar sınırlı.
Bugün alınan karar, Google gibi şirketlerin, belli bir süre geçtikten sonra mevcut linkleri silerek kullanıcıların ‘unutulmalarına’ olanak tanıması gerektiğine işaret ediyor. Mahkeme, ‘unutulma hakkı’ konusundaki istisnanın ise ‘ilgili verinin kamu hayatında oynadığı önemli rol ve halkın ilgili veriye yönelik yoğun ilgisi’ olduğunun altını çizdi.
Adalet Divanı’nın kararının dikkat çeken bir başka unsurunu ise ilgili verilerin orijinal halinin internet sayfalarında yayınlanması yasal olsa bile Google gibi şirketlerin bu sayfalara ulaşmak amacıyla verdikleri linkleri kaldırmak zorunda bırakılabileceğine hükmedilmesi oluşturdu.
Karara temel oluşturan dava, Mario Costeja adlı bir avukatın, Google’da kendi ismiyle arama yaptığında, borç durumu ve mülkünü zorla satmak zorunda kalmasına yönelik 1998 tarihli yasal belgelere yer veren bir İspanyol gazetesine link verilmesine yönelik olarak 2009’da yaptığı şikayete dayanıyor.
İlgili İspanyol makamları, 2010’da, Google’ın ilgili linkleri kaldırmasını istediyse de gazeteye yönelik herhangi bir karar almamıştı. Bunun üzerine Google temyize gitmişti. İspanya Yüksek Ulusal Mahkemesi de konu hakkında görüş bildirmesi için davayı Adalet Divanı’na taşımıştı.