Google’ın en popüler resmi van Gogh’tan

Çarşamba, 17 Nisan 2013 14:13

mac-os-x-snow-leopard-the-starry-night-wallpaper,1366x768,43090“Google Art Project” kapsamında kullanıcıların oluşturduğu 360 binden fazla resimden en çok kullanılanı, Vincent van Gogh’un “The Starry Night”ı oldu. van Gogh’un diğer popüler resimleri arasında “The Bedroom”, “Sunflowers” ve “Field with Flowers Near Arles” yer aldı.

Projede yer alan galerilerde kendine en çok yer bulan resimler arasında Botticelli’nin “Venüs’ün Doğumu”, Manet’nin “In The Conservatory”si ve Rembrandt’ın “Self Portrait Drawing at a Window”u bulunuyor.

Modern resmin temsilcileri arasında ise Salvador Dali ve Gustav Klimt öne çıktı.

Google Art Project nedir?

Google Art Project, Google ve 40 ülkeden 151 önemli sanat kurumunun işbirliğinden oluşuyor. Proje kapsamında 40 binden fazla sanat eserinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına ulaşılabiliniyor.

İstanbul Modern ve Pera Müzesi de Proje kapsamında yer alıyor.

Google Art Project’e eklenen yeni özellikler arasında yer alan ve sanat yapıtlarının soluna eklenen “Compare” (Karşılaştır) butonu, sanat meraklıları için önemli bir eğitim aracı işlevi üstleniyor. Böylelikle kullanıcılar aynı sanatçının iki farklı yapıtını kıyaslayarak, tarzındaki değişiklikleri, gelişmeleri ve bakış açısındaki yenilikleri keşfedebiliyor. Projenin 2 milyon kadar takipçisi bulunan Google+ sayfasına eklenen Hangout uygulaması sayesinde ise ziyaretçiler en sevdikleri koleksiyonları paylaşarak ve arkadaşlarına rehberli kişisel tur verebiliyor.
Kullanıcılar, dönem, sanatçı ya da eser kategorisine göre arama yapabiliyor, dünyanın dört bir yanındaki müzelerdeki sanat eserlerine erişebiliyor.