Google’dan modüler telefon: Project Ara

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 13:43

Akıllı telefon sahiplerinin en büyük sorunlarından biri telefona devamlı yeni güncellemelerin gelmesidir. Bu güncellemeleri ise mevcut model bir yere kadar kaldırabilir ve bir gün gelir ki telefonunuzun kapasitesi bunu karşılamaya yetmez. Uygulama sayılarının artışı telefonlarımızın kapasitelerini sonuna kadar zorlar, bir de buna şarj sorunu eklendiği zaman mevcut telefonunuz gözünüze bir taş devri aleti gibi gözükebilir. Ayrıca her gün çıkan yeni modellerin kamera pikselleri de aklınızı çalabilir. Böylece eski telefonunuza güle güle deme zamanı gelmiştir. Tamam da bu nereye kadar böyle sürecek?

İşte bu soruna çözüm arayan Google, telefon yerine parçalarını değiştirsek nasıl olur demiş ve Project Ara’yı geliştirmiş. Project Ara, Google’ın geleneksel akıllı telefon anlayışını değiştirmek üzere hayata geçirdiği bir proje. Bu yeni nesil telefonun özelliği tamamen değiştirilebilir modüllere sahip olması. Yani burada hedeflenen, gelişen teknoloji karşısında istediğiniz parçaları değiştirebilme lüksüne sahip olmanız. Örneğin siz telefon kamerasını fazla kullanmıyorsunuz ve müzik dosyalarınız için daha fazla yer istiyorsunuz ya da tam tersi, telefonunuzdan memnunsunuz fakat pikseller size az geliyor. İşte bu noktada sadece istediğiniz parçaları değiştirmek güzel olmaz mıydı?

Google’ın bu yeni modüler telefonu daha son kullanıcıya sunulmadı fakat kısa süre içinde piyasaya sunulması bekleniyor. Firma ilk başta üç ana ölçüye sahip parçaları piyasaya sürecek ve fiyatları 50 ile 500 dolar arasında olacak. Kısacası en basit modeli 50 dolara alıp paranız oldukça telefonu aynı eskiden masaüstü bilgisayarları topladığımız gibi parçalar ekleyerek geliştirebileceksiniz. Değişken parçalar manyetik özelliğe sahip olduğu için oldukça kolay takılıp çıkarılabiliyor.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play