Google’dan güzel hareketler

Çarşamba, 28 Ocak 2015 11:20

Kartondan Teknoloji: Google Cardboard

En gelişmiş teknolojilerden birini en basit nasıl sunabilirsiniz? Google bunun cevabını bulmuşa benziyor. Artırılmış gerçekliği kullanan cihazları artık hepimiz biliyoruz. Özellikle Kickstarter’da milyon dolarlar toplayan Oculus Rift’ten sonra bu konuda birçok büyük firma çalışmalara başladı. Samsung Gear VR, Sony de Project Morpheus ile artırılmış gerçekliğe adım atmaya başladılar. Bu pazardan beklentileri de oldukça büyük. Fakat Google’ın bu konuda izlediği strateji oldukça farklı.

Google elinizde bulunan akıllı telefonları bir artırılmış gerçeklik cihazına dönüştürmeyi hedeflemiş ve bu iş için de bir kartondan yardım almış. Bir DIY (Do It Yourself) yani kendin yap projesi olarak hayat geçen bu araçlar bildiğiniz karton. Google’ın Cardboard sitesine girdiğinizde farklı farklı karton gözlük modellerine ulaşabiliyorsunuz. Bunlar hazır setler yani belli bir ücret karşılığında bu karton setleri alıyorsunuz ve daha sonra cep telefonunuzu buna yerleştirerek yeni dünyalara yelken açıyorsunuz. Eğer satın almak istemezseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Google Cardboard sitesinde bunun için bazı tasarımların dosyaları mevcut, tek yapmanız gereken bu şablonları bilgisayarınıza indirmek ve ona göre kendi karton gözlüğünüzü oluşturmak. Artırılmış gerçeklik artık bu kadar kolay.

Siz Fotoğraf Çekin, Google Translate Çevirsin

Google’ın çeviri hizmeti veren uygulaması Google Translate son yıllarda yaptığı en büyük güncellemelerden birini gerçekleştirdi ve inanın bana bu güncelleştirme ile çok acayip şeyler geldi. Google Translate uygulamasını yüklemediyseniz yükleyin veya hemen şimdi güncelleyin çünkü artık bu uygulama resimden de çeviri yapabiliyor. Nasıl mı?

Örneğin; yabancı bir ülkede hiç anlamadığınız bir tabela gördünüz. Açın Google Translate uygulamasını, çekin fotoğrafını Google sizin için çevirsin. İşin bu kadar basit olması şaşırtıcı ama ben denedim ve gayet iyi çalışıyor. Şu an için 36 dilde görsel çeviri yapabiliyor. Çeviri özelliği internet olmasa bile çalışıyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play