Google ve Microsoft çocuk istismarı görsellerini engelleyecek

Pazartesi, 18 Kasım 2013 11:41

Google ve Microsoft arama motorlarında çocuk istismarı görsellerini engellemeyi kabul ettiler. Daha önceleride bu tür görselleri engelleme konusunda baskı altında olan sektörün iki devi, engellemenin İnternetin ruhuna aykırı olduğunu savunuyorlardı.

Ancak İngiltere başbakanı David Cameron’un engelleme yapılmazsa yasal düzenleme getiririz uyarısından sonra Google ve Microdost (Bing) arama motorları engellemeyi kabul etiler. Google’ın yönetici Eric Schmidt 100 bin den fazla yasadışı sorgulamanın engelleneceğini söyledi. Buna ek olarak 13 bin illegal arama ise uyarı mesajı ile geri dönecek ve aramayı yapan kişiye nereden danışmanlık ve yardım alabileceğini anlatılacak. Schimidt ayrıca bu uyarıların 150 farklı dilde gösterileceğini de sözlerine ekledi.

Bugün İngiltere’de yapılacak olan Internet Güvenliği Zirvesi öncesinde çocuk istismarı görsellerini engellemeyi kabul eden iki arama motoru sektörün %95′ini kapsıyor.

Son yıllarda gerçekleşen bir çok çocuk cinayetinde de katillerin cinayetleri işlemen önce intenet üzerinden bu görselleri aradıkları ortaya çıkmıştı.