Google ilk trafik lambasını Doodle yaptı

Çarşamba, 5 Ağustos 2015 12:55

Popüler arama motoru Google bazı özel günlerde farklı Google logosu tasarımları yapmaya devam ediyor. Tıpkı en son dünyanın ilk trafik ışıklarını konu alan son doodle’ı gibi. Bundan tam 101 yıl önce 5 Ağustos 1914′te Amerika Birleşik Devletleri’nde, Cleveland, Ohio’da ilk elektrikli trafik ışıkları hizmete girdi. Peki, trafik ışıkları neden kırmızı, sarı ve yeşildir?

İlk trafik lambaları yedi metre yüksekliğindeki demir kolonlar üzerinde Londra’nın Parlamento Alanı’nda, Bridge Caddesi ile New Palace Yard Caddesi’nin birleştiği köşeye kondu ve 10 Aralık 1868 günü hizmete girdi. Yapım çalışmalarına Londra Emniyet Müdürü Richard Mayne’- nin bizzat nezaret ettiği bu ilk trafik lambası, parlamenterlerin parlamento binasına daha güvenli ulaşabilmelerini kolaylaştırmak için düşünülmüştü. Sponsorlu Bağlantılar Saxby and Farmer şirketi tarafından yapılan bu ilk trafik lambasında, kırmızı ve yeşil renkli iki fener dönmeli olarak yanıyordu. Kırmızı “dur”, yeşil ise “dikkat” anlamına geliyordu.

30704142Elektrikli trafik Iambalarının ilki, 5 Ağustos 1914 günü, ABD’de, Ohio Cleveland kentinde hizmete girdi. American Traffic Signal Co. adlı şirket tarafından üretilen 5 metre yüksekliğindeki lamba, Euclid Bulvarı ile 105. Cadde’nin birleştiği köşeye dikildi. Kırmızı ve yeşil ışıkların dışında bir de uyarıcı ses vardı. Kırmızı ışık “dur”, yeşil ışık “geç” anlamındaydı. Bu ışıkların değişim sürelerine çok az bir süre kala, sesle uyarı yapılıyordu.

Kaynak: Hürriyet