Google Glass’de gizlilik ayarları nasıl olacak?

Cuma, 17 Mayıs 2013 16:56

1350517_glass6.hlargeABD Kongre’si, mahremiyet tartışmalarına yol açan Google Glass gözlükleri hakkında Google’a cevaplanmasını istediği sorular gönderdi. Kongre, gözlüklerin kullanıcı rızası olmadan veri toplamasının engellenmesini istiyor.

Google’ın yıl sonunda piyasaya sürmeyi amaçladığı Google Glass gözlüklerinin başlattığı mahremiyet tartışmaları sürüyor. Günün her anında takabileceğiniz gözlüklerin fotoğraf ve video olarak veri toplama özelliği, ABD Kongresi’ni harekete geçirdi.

Kongre üyeleri, Google CEO’su Larry Page’e gönderdikleri mektupta, gözlükler hakkında cevaplandırılmasını istedikleri birtakım sorular iletti. Cumhuriyeçi Parti vekili Joe Barton, “Google Glass henüz piyasaya sürülmedi ve Google’ın, mahremiyetin korunması için düşündüğü planlardan haberimiz yok” ifadesini kullandı.

CNET’in haberine göre, Konre’den sekiz vekilin imzaladığı mektupta, 14 Haziran’a kadar Google’dan ‘mahremiyet konusunda alacağı önlemler hakkında’ bilgi istendi.

GERÇEK ZAMANLI ÇEKİM
Kongre’nin yönelttiği sorulardan bir tanesi, Glass’in ‘kullanıcı rızası olmadan çevreden veri toplamasının nasıl önleneceği’ oldu. Ayrıca, ‘gözlüğü kullanmayanların mahremiyetinin nasıl korunacağı ve Google’ın gizlilik politikasını güncelleyip güncellemeyeceği’ de soruldu.

Diğer sorular arasında, Glass’ın ‘yüz tanıma’ teknolojisinin ne kadar başarılı olduğu ve yeni uygulamaların uyumluluğu yer aldı.

Google Glass, dahili belleğinin yanı sıra, bulut depolama sayesinde bulunduğunuz çevreden sınırsız fotoğraf ve video çekimi yapmanızı sağlarken, görüntülediğiniz insanların bundan haberi olmuyor.

Tags