Google giyilebilir teknolojilere odaklanıyor

Salı, 11 Mart 2014 17:47

Google Android ve Chrome departmanı başkan yardımcısı Sundar Pichai bu yılki SXSW (South by Southwest) konferansında basın mensupları ile görüştü ve Google olarak iki hafta içerisinde giyilebilir araçların yaratılmasını kolaylaştıracak bir yazılım geliştirme kit’i çıkaracaklarını duyurdu.

Pichai, Google olarak herhangi giyilebilir bir cihaz üzerinde çalışıp çalışmadıkları konusunda ipucu vermedi ama giyilebilir teknolojileri “Platform seviyesinde” değerlendirdiklerini açıkladı.

Bu durum giyilebilir cihazların sensörlerinin Android işletim istemi ile iletişim kurabilmesini sağlayacak veri akışının geliştirilmesine odaklanacakları anlamına geliyor.

“Giyilebilir cihazlar hakkında bir süredir düşünüyoruz”

“Şu an için yazılım geliştiricilere bir vizyon sunuyoruz. Bu pazarın nasıl bir gidişatı olacağını gözlemleyeceğiz. Nasıl akıllı telefonlar küçük birer bilgisayara dönüştüyse, giyilebilir cihazların da bir sensörler ağına dönüştüğünü görüyoruz. Google bu sensörlerin Android sistemine veri gönderme şeklini standardize ediyor. Bu santardizasyon sayesinde giyilebilir cihaz üreticilerinin farklı veya sıfırdan oluşturulması gereken sistemler yerine Android ile çalışmasını sağlayacağız.”

Elbette, diğer üreticilere standart oluşturmanın yanında Google kendisi de bazı giyilebilir cihazlar üzerinde  çalışıyor olabilir. Resmi açıklama olmamasına rağmen LG tarafından üretilecek bir Google akıllı saat söylentileri dolaşıyor.

Gelecekte daha fazla Android üzerinde çalışan giyilebilir cihaz göreceğimiz kesin gibi.