Google Earth tüm dünya 2000 ve 2012 yılları arasındaki ağaç kaybını haritalaştırdı

Cuma, 15 Kasım 2013 20:33

Tüm dünyada ağaç kaybı ve kazanımının Google Earth yardımı ile detaylı bir haritası çıkartıldı. Washington’daki Mary Land Üniversitesinden bir ekip tarafından hazırlanan Global Forest Change haritası 2000 ile 2012 yılları arasındaki ağaçlandırma ve ağaç kaybına interaktif olarak ve yüksek çözünülürlük ile bakma fırsatı veriyor. Projeyi yöneten Matthew Hansen “Haritanın dünyanın ilk global bağıntılı ve yerel ilişkli orman haritası” olduğunu vurguluyur. Haritada yeşil yerler halihazırda 5 metreden büyük ağaçlı orman olan alanları, kırmızı alanlar ağaç kaybını, mavi bölgeler ise yeniden ağaçlandırmayı gösteriyor. Pembe alanlar ise hem ağaç kaybının yaşandığı hem de ağaçlandırmanın yapıldığı bölgeleri gösteriyor.

Google Forest

Dünyada ağaç kaybından en çok etkilenen ülke Endonezya olurken, en başarılı ağaçlandırma Brezilya’da gerçekleşiyor.

Haritada Türkiye’ye bakıldığında ise en çok Çerkezköy ve İğneada arasındaki bölgede hem ağaç kaybı hem de ağaçlandırma göze çarpıyor. İzmit bölgesindeki ağaç kaybı ise öne çıkan kırmızı bölgeler arasında. Güney sahilinde ise Bodrum ve Antalya bölgesindeki kırmızı ağaç kaybı bölgelerini görmek mümkün. Karadeniz ormanları ise ağaç kaybından etkilenmemiş görünüyor.

Bu harita her yıl yenilenicek ve böylece dünya çapında çevreci örgütlerin iklim değişikliğini izlemesine de yardımcı olacak.

İnteraktif haritayı görmek için TIKLAYIN