Google ‘Cazın Kraliçesini’ böyle andı

Perşembe, 25 Nisan 2013 10:05

130425_doodle2Google, 60 yılı aşan bir kariyere sahip olan Caz sanatçısı Ella Fitzgerald’ın 96’ıncı doğum gününü kutladı. Kariyeri boyunca 200’den fazla albüm yapan ve 13 Grammy ödülü kazanan Fitzgerald, 1996 yılında hayatını kaybetmişti.

Google, 20’inci yüzyılın en büyük Caz sanatçılarından Ella Fitzgerald’ı doğum gününde doodle ile andı. ‘Cazın kraliçesi’ olarak adlandırılan Fitzgerald, hayatta olsaydı bugün 96 yaşına basacaktı.

25 Nisan 1917 tarihinde dünyaya gelen Fitzgerald, 60 yıla yayılan kariyerinde en çok ‘Songbook’ albüm serisiyle tanındı. Duke Ellington, Count Basie ve Louis Armstrong gibi ünlü sanatçılarla şarkı söyleyen Fitzgerald, caz, bossa nova, opera ve gösteriği müziği tarzında parçalar üretti.

Çıkardığı 200’den fazla albüm dünya genelinde 40 milyondan fazla satan Fitzgerald, Cole Porter, Duke Ellington ve George Gershwin gibi besteci ve sanatçılarla doldurduğu Songbook albümleriyle büyük başarı yakaladı.

Kariyerinin altın yıllarında televizyonda da tanınan bir yüz haline gelen Fitzgerald, Bing Crosby Show, Frank Sinatra Show, Ed Sullivan Show, the Tonight Show, Nat King Cole Show, Andy Willams Show ve Dean Martin Show gibi ABD’nin belli dönemlerde en önde gelen şov programlarına çıktı.

Fitzgerald, 1987 yılında ABD’nin eski başkanı Ronald Reagan tarafından ulusal sanat madalyasına layık görüldü.

Son konserini 1991 yılında New York’un Carnegie Hall salonunda veren Fitzgerald, 15 Haziran 1996’da hayata gözlerini yumdu.