Google 18. Yüzyıl’ın en önemli matematikçisini andı

Pazartesi, 15 Nisan 2013 11:30

Leonhard_EulerGoogle, 18. yüzyıl’ın ın en önemli ve tüm zamanların en iyi matematikçilerinden sayılan Leonhard Euler’ı 306’ıncı doğum gününde Doodle’ı yaptı.

En modern matematiksel terminolojiyi sunan isim olarak bilinen Euler, aynı zamanda mekanik, optik ve astronomi alanında yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına büyük katkılarda bulunmuştu.

Bilim dünyası tarafından 18’inci yüzyılın en önemli matematikçisi olarak kabul edilen Euler, modern matematik terminolojisini öne süren isim olduğu gibi, sıvı dinamikleri de dahil olmak üzere mekanik, optik ve gökbilim alanında da önemli çalışmalarda bulundu.

Basel kentinde 15 Nisan 1707 yılında doğan Euler, dönemin önde gelen Avrupalı matematikçilerinden biri olan Johann Bernoulli tarafından eğitildi. Aynı zamanda Euler ailesinin yakın arkadaşı olan Bernoulli, oğlunun papaz olmasını isteyen babasını ikna ederek, Euler’in mükemmel bir matematikçi olmasını sağladı.

RUSYA VE ALMANYA ARASINDA GEÇEN HAYAT
Euler, Mayıs 1727’de Rusya’ya giderek St. Petersburg’a yerleşti. Rusça öğrenen ve çalışmalar yaparken eğitim de veren Euler, Rus donanmasında hekim olarak iş buldu. Rusya’nın Avrupa ile arasındaki bilimsel açığın kapanması için büyük çaba veren Euler, 1734 yılında Katharina Gsell ile evlendi. Euler, Rusya’da yabancı bilim insanlarının gözden düşmeye başlaması üzerine 1741 yılında Prusya Kralı Büyük Frederik’in teklifini kabul ederek Berlin Akademisi’ne geldi.

Berlin’de 25 yıl yaşayan Euler, bu süreçte 380’den fazla makale yazdı. Euler, Büyük Katerina’nın tahta geçmesinin ardından 1766 yılında tekrar Rusya’ya döndü. Burada birçok trajediyle karşılaşan Euler, 1771’de yaşanan büyük bir yangında tüm malvarlığına ve neredeyse yaşamına kaybediyordu. Euler, üç yıl sonra da 40 yıllık eşi Katharina’yı kaybetti.

Euler, 17 Eylül 1783 günü akademisyen Anders Johan Lexell ile yeni keşfedilen Uranüs gezegeni hakkında sohbet ederken beyin kanaması geçirdi ve birkaç saat sonra öldü. İsviçreli matematikçi, Vasilievsky Adas’ında, eşi Katherina’nın yanına gömüldü.