Gökyüzünün Son Yıldızı: Semin Öztürk

Pazar, 28 Şubat 2016 13:00

NAGİHAN GİRİT

Semin Öztürk, Türkiye’nin ilk profesyonel kadın akrobasi pilotu. İlk akrobasi uçuşunu on iki yaşında yapan, yirmi bir yaşında pilot lisansı alan nadir insanlardan.. Babası sayesinde uçakla tanışan genç pilot kariyerine, bu yönde devam etme hedefinde. Semin Öztürk ile Dipnot Tablet için konuştuk.

 

Kısaca tanıyalım mı seni, kimdir Semin Öztürk?

20 Mart 1991′de İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Saint Michel FransIz Lisesi’nden mezun oldum. Daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünde okudum. On iki yaşından beri akrobasi uçuşları yapıyorum.

Bu uçak tutkusu ne zaman, nasıl başladı?

Babam çok uzun senelerdir havacılık sektörünün içerisinde. Annemin de pilot lisansı var. Dolayısıyla kendimi bildim bileli havacılığın içindeyim. Uçaklarla büyüdüm diyebilirim. Uçmak, beni her zaman heyecanlandırmıştır. Ama en çok ilgimi çeken akrobasi uçuşları oldu. Babam, akrobasi uçuşlarına başladığında ben dokuz yaşındaydım. Akrobasi uçaklarında paraşüt takmak zorunlu fakat ben çok küçük olduğum için paraşüt bana uymuyordu. O nedenle üç sene bekledim. En büyük hayalim büyüyüp, paraşütü sırtıma takıp akrobasi uçuşu yapmaktı.

Akrobasi pilotu olmak için nasıl bir süreç gerekiyor?

Akrobasi pilotu olmak için öncelikle hususi pilot lisansına sahip olmak gerekiyor. Ben üniversite ikinci sınıftayken Ayjet Uçuş Okulu sponsorluğuyla hususi pilot lisansımı aldım. Lisansımı aldıktan sonra yalnız uçma hakkım doğdu. Sonrasında Amerika’da Tutima Academy of Aviation Safety’de akrobasi uçuşu eğitimi aldım. Ve Türkiye’ye gelip akrobasi uçuşlarını yalnız uçmaya başladım.

Akrobasi uçuşları için antrenman büyük önem taşıyor. Çünkü akrobasi uçuşu vücudu oldukça yıpratan bir motor sporu. Vücudun buna alışması, yapılan antrenman uçuşlarıyla bağlantılı. Melekeleri kaybetmemek için sık sık uçmak gerekiyor.

Kadın akrobasi pilotu sanırım çok yok Türkiye’de. Neden sence?

Türkiye’nin sportif havacılık konusunda gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha çok airshow’lar ve havacılıkla ilgili etkinlikler yapılmasını isterim. Gençlerin havacılık sektörü hakkında bilgilenmesi için ortamlar yaratılmalı.

Senin yaptığın işe de erkek egemenliğinde diyebiliriz sanırım. Böyle bi’ dalda isim yapmak kolay mı?

Kolay değil tabii ki. Kadın olmamdan dolayı yaşadığım zorluklar oluyor.

Uçuşun olağan zorlukları haricinde sadece kadın olduğun için yaşadığın zorluklar neler?

Ülkemizde sadece kadın olmak bile başlı başına zor diye düşünüyorum. Ben de sıradışı bir meslek yaptığım için birtakım zorluklar yaşıyorum; olumsuz eleştiriler alıyorum. Ancak yapılan eleştirileri dikkate almadan ve zorlukları aşarak kendi yolumda ilerlemeye devam ediyorum.

Katıldığın ya da katılacağın organizasyonlar var mı?

İlk hava gösterimi 19 Eylül 2015 tarihinde Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinde düzenlenen, Airshow SHG 2015 organizasyonunda gerçekleştirdim.

Şu sıralar neler yapıyorsun?

Eskişehir – İstanbul arası gidip geliyorum. Mart ayında, hususi helikopter pilot lisansı almak için TAI Uçuş Okulu’nda eğitime başlayacağım.

Gelecek hedeflerinde neler var peki?

Uçmayı çok seviyorum. Ben kendimle mücadele veriyorum. İnsan hiçbir zaman ‘ben oldum’ dememeli. Her zaman kendimi geliştirmek için daha çok çaba göstereceğim.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 258. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play