“Gökkuşağından korkulur mu!” Kılıçdaroğlu’ndan merdiven açıklaması

Cumartesi, 31 Ağustos 2013 16:00

fft64_mf1623043CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri’de İlker Başbuğ’u ziyareti çıkışında yaptığı açıklamada, Cihangir’deki merdiven tartışmasına da değindi, “Gökkuşağından korkulur mu? Allah akıl fikir versin.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu saat 12.00 sıralarında cezaevine girdi ve saat 13.45 sıralarında ayrıldı. Kılıçdaroğlu’nun yanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzacebi ve CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu yeraldı.

“BİZİ DARBECİ OLARAK TANITMAK DOĞRU DEĞİLDİR DİYE BİR İFADESİ OLDU”

Kılıçdaroğlu görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim tarihimizde ilk kez bir genelkurmay başkanı yargılandı ve tutuklandı. Sayın Başbuğ bir vatansever, bayrağını, ülkesini, insanını seviyor. Demokratik bir insan, demokrasiye saygılı bir insan. Görev yaptığı süre içinde görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştı. Suçlu olduğuna inanmıyor. ‘Kesinlikle herhangi bir suç işlemedim’ diyor. Zaten olaylara baktığımızda kendisini suçlu gösterecek hiçbir kanıt yok. Ülkem için çalıştım, ülkem için çaba harcadım diyor” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Geldiğimiz nokta şu: Komutan olarak görev yaptığı süre içinde yasaların kendisine tanıdığı yetkileri kullandı. Kendisini terör örgütü üyesi olarak suçlamak ya da darbeci olarak suçlamanın çok ağrına gittiğini söyledi. Bizi darbeci olarak tanıtmak doğru değildir diye bir ifadesi oldu” diye konuştu.

“Kendisinin Zafer bayramını kutladık. Demokrasinin bu ülke için çok önemli olduğunu ifade ettik” diyen Kılıçdaroğlu, “Ordumuz peygamber ocağıdır. Hepimizin saygı duyduğu bir yerdir. Ordunun siyasete karışmaması hepimizin arzusudur. Kendisinin de arzusu budur. Siyaset de orduya karışmamalıdır” ifadesini kullandı.

“BİZ SUÇLU OLDUĞUNA İNANMIYORUZ”
“Morali çok iyi, sağlığı iyi” diyen Kılıçdaroğlu, “Çünkü bana yöneltilen suçlamaların haksız olduğunu biliyorum dedi. Suçlu olsaydım böyle konuşamazdım diyor. Adaleti her zaman her yerde savunuruz diyor. Eğer siz yargılamayı ön yargıyla yaparsanız, kişileri mahkum etmek için kürsüye oturursanız bunun doğru bir anlayış olmadığı ortaya çıkıyor zaten. Bizim Silivri yargılamaları nedeniyle gündeme getirdiğimiz bu. Herkes yargılanabilir ancak adalet içinde yargılama olması lazım” şeklinde konuştu.

Hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, “Alıyorsunuz Kara Kuvvetleri komutanı yapıyorsunuz, sonra Genelkurmay Başkanlığı’na getiriyorsunuz. Emekli olduktan sonra suçluyorsunuz. Sen bu kişiyi Kara Kuvvetleri komutanlığı’na getirirken haberin yok muydu? Genelkurmay Başkanı yaparken haberin yok muydu? Emekli olunca darbeci diyorsun. Herkesin vicdanını sorgulaması gerekir. Kişiyi alacaksınız Kara Kuvvetleri Komutanı yapacaksınız, Genelkurmay Başkanı yapacaksınız devletin bütün sırlarını bilecek, emekli olduktan sonra terör örgütü üyesisin diyeceksiniz. Biz suçlu olduğuna inanmıyoruz. Demokrasiye inanan bir askere nasıl darbeci diyebilirsiniz?” dedi.

Suriye’deki gelişmelerle ilgili de hükümeti suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Savaş çığırtkanlığı yapmak Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na yakışmaz. Önce Suriye’de bir ateşkesin sağlanması lazım. Bir ateşkes sürecinin sağlanması yönünde adımlar gerekir. Müslüman coğrafyasında kan akmaması lazım. Başbakanın bunu sağlaması gerekir” diye konuştu.

CİHANGİR’DE MERDİVENLERİN BOYANMASI

Cihangir’de gökkuşağı rengine boyanan merdivenlerin tekrar griye boyanmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Hangi insan renklerden korkar? Ancak diktatörler! Gökkuşağından korkulur mu? 7 rengi görüyorsunuz, düşman görüp tamamını griye boyuyorsunuz. Allah akıl fikir versin” ifadesini kullandı.

Tags