Gökçeada’da 5.3′lük deprem

Salı, 30 Temmuz 2013 10:12
5653821c-5c5b-47be-801b-9384ff41ce03

Marmara Bölgesi’nde saat 08:33′de merkez üssü Kaleköy Gökçeada olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Çanakkale, İstanbul ve Kocaeli’nde de hissedildi.

Merkezüssü Çanakkale Gökçeada Kaleköy’de sabah 08.33′te meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede iki artçı sarsıntı daha kaydedildi. Saat 08.42′de 3.6, 08.53′te 3.1 büyüklüğünde iki artçı sarsıntı meydana geldi.

“Bir sıkıntı yok”

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, adada meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, “Sarsıntı adada kuvvetlice hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok” dedi.

Atalay, depremin merkez üssünün Kaleköy olduğunu söyledi.

“Anormal bir şey değil”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek de AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Deprem, Kuzey Anadolu Fayı’nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir” dedi.

Perinçek, depremin sürpriz olmadığını, bölgede insanlarca hissedilmeyen yüzlerce sarsıntı olduğunu söyledi.

Kuzey Anadolu Fay hattının Saros Körfezi’nden Gökçeada’nın kuzeyine uzandığına işaret eden Perinçek, şunları kaydetti:

“Keşke böyle onlarca deprem olsa da beklenen büyük Marmara depremi için enerji birikmese. Çünkü enerji birikmesi çok daha kötü sonuçlar veriyor. Keşke her 10-15 günde bir böyle deprem olsa. Kuzey Anadolu Fayı Tekirdağ dolaylarında karaya çıkıyor ve Saros’da denize giriyor. Burada iki fay var, biri Gökçeada’nın yakınında denizin biraz açığında, diğeri Semadirek açıklarında. Bu fay sürekli hareket halinde. Deprem kesinlikle sürpriz değil. Derinlik bu depremde çok önemli değil.”

Bu arada, deprem Bursa ve Balıkesir’de de hissedildi.