Gidilmesi gereken huzur dolu adalar

Salı, 7 Temmuz 2015 14:36

Yaz tatili planını henüz yapmamış arkadaşlar bir beri çıkın, birkaç önerimiz olacak. Ama baştan söyleyelim birkaç kriterimiz var; Yapacağınız tatil şehir gürültüsünden uzak olacak, mümkünse doğayla iç içe olacak, en önemlisi dört tarafı da deniz ile çevrili olacak. Filtrelenmiş bu tatil planı tam size göreyse bu listeye bi bakın, biz ah çeke çeke, kahırlara düşe düşe yazdık siz güle güle gidin;

Santorini, Yunanistan

Yunanistan’ın güzellikte zirve yaptığı bir adasındayız şimdi. Wow ki ne wow! O ne mavidir, o ne laciverttir öyle. Gökyüzü ve maviye doymayı bırakın mimarisiyle de estetik algınızı doruklarda yaşattıracak.

Burada bir hafta verin kendinize hatta mümkünse telefonu falan kaldırın bir köşeye (belki akşamları bir iki dakika fotoğraf paylaşımları yapılabilir tabii) tamamen yenileneceksiniz.

“Beni fazla huzur bozuyor, bir şeyler yapmam gerek” derseniz merak etmeyin, yapılacak şey çok. Şarabınızı alıp Oia’ya çıkın günü batırın ya da sandviçinizi alıp günü doğurun. Bu nokta sizi fazlasıyla heyecanlandırabilir. Bunun dışında atv kiralayabilir, Santorini krateri ve ortasında bulunan adaları turlayabilir, güzelim evler önünde pozlar verebilirsiniz. Gece eğlencesi de yok değil. Barlar, tavernalar, gece kulüpleri kurtlarınızı dökmekte yardımcı olacaktır.

Evinize geri dönüşte aşırı mutsuzluk, sadece uyuma isteği, dünyaya küsme gibi durumlar çok normal! Böyle bir yerden sonra artık size her yer hayal kırıklığı olacaktır.

bora-boraBora Bora, Güney Pasifik

“Maldivler çok tırt oldu, artık orayı herkes biliyoooo” diyen arkadaşlarımızın son uğrak balayı adasıdır o. Fotoğrafları iç rahatlatır, hayal kurdurtur, masa üstüne yakışır cinsten.

Volkanik bileşimlerden oluşmuş ada, topu topuna 6 mil uzunluğunda 2.5 mil genişliğinde. Heyecan aksiyon arayacaksan da Pasifik’in mavi derin sularına inip köpekbalığı besleyebilirsin mesela. Tabii bunu tek değil dalış gruplarıyla yapmanız lazım. Diğer yandan adada yaşayan 500’e yakın balık çeşidi ve kaplumbağa cinsi de sizi bir o kadar heyecanlandırabilir. Onun dışında bungalovunuzda keyif yapıp, en renklisinden kokteylinizi yudumlamak, sevdiceğinizle gürültü patırtıdan uzak Richard Linklater’in üçlemesi misali bol bol diyaloglara girebilirsiniz.

baliBali, Endonezya

Ye Sev Dua Et filmini hatırlar herkes. Julia Roberts’ın dua ettiği yer işte burasıydı. Bu gereksiz bilgiden sonra geçelim adanın güzelliklerine. Birçok kişiye göre Bali adaların en güzeli en yanakları sıkılası, adeta tropik bir cennet.

Endonezya’nın en popüler adası olan Bali’de diğer adalara göre yapabileceğiniz bir sürü aktivite var. Mt. Batur isimli yanardağ, maymun ormanı, doğal kaplıca olan Air Panans Banjar, tüplü dalış için Amed, Bali’nin geleneklerini en koruyan ve en kapalı köyü Tenganan, fimin çekildiği bölge Ubud, Pura Tanah Lot isimli tapınak ve tabii ki buranın olmazsa olmazı spa merkezleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Bu kadar çok tapınağın, yeşilin, meyvenin olduğu adada huzur bulunmaz mı?

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 224. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play