Gezi’nin yıldönümünde ünlü isimler görüşlerini Dipnot Tablet’le paylaştı

Cumartesi, 31 Mayıs 2014 09:50

Gezi Parkı protestoları, Gezi Parkı’na Taksim Yayalaştırma Projesi çevçevesinde imar izni olmadan Toplu Kışlası yapımı engelleme eylemi olarak başladı. 28 Mayıs 2013 tarihinde polisin parkta bulunan kişilere müdahalesi sonucu protestolar İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir başta olmak ülke çapına yayıldı ve 1 aydan fazla sürdü. Çıkan olaylarda 150 bin gaz bombası atıldı, 3 bin ton su sıkıldı. Plastik ve gerçek mermi kullanıldı. Bu süre içinde 7 kişi hayatını, 11’den fazla kişi gözünü kaybetti. Peki üzerinden bir sene içerisinde ne değişti, bir senenin ardından Gezi Olayları Türkiye için ne ifade ediyor?

“TÜM PROTESTOLAR BİRER DEMOKRATİK EFEKTİR”

muratmentesMurat MENTEŞ- Yazar

Gezikolik veya Gezifobik olmaksızın bu eylemleri gerçek anlamda nitelendirmemiz gerekir. Türkiye’de iletişimsel, hukuki, çevresel, idari… Birçok problem yaşıyoruz. Protestoların amacı bu sorunları aşabileceğimiz bir müzakere zemini bulmak olmalıdır. Buna göre protestolar sonsuza dek süremez, sürmemeli. Muhalefet sürebilir. Eleştiri sürebilir. Müzakere sürebilir. Gezi eylemleri dahil eylem tüm protestolar birer demokratik efektir. ‘Eylem yaptık ve şu sonuca ulaştık’ diyebilmeliyiz. ‘Eylem yaptı, yine yapalım, bu eylem hiç bitmesin’ dediğimizde sonucu, asıl hedefi unutmuş oluruz.

“GEZİ’DE OLAN ŞEY 3000 YILLIK OLUMSUZ GELENEĞE BİR BAŞKALDIRIYDI”

ahmet-ümit

Ahmet ÜMİT- Yazar

Bu topraklarda 3000 yıllık bir gelenek var. Bu 3000 yıllık gelenek ‘kul kültürüdür.’ Hititlerde ve Romalılarda güçlü krallar, Selçuklu ve Osmanlı’da güçlü padişahlar vardı. İnsanlar 3000 yıl bu kul kültürü içinde yaşadı. Bir tanrı var ve bu tanrının yeryüzüne inmiş bir halifesi var. Ve bu bir gelenek haline getirildi.

Bence Gezi’de olan şey 3000 yıllık olumsuz geleneğe bir başkaldırıydı. Çünkü Türkiye’yi yönetenler kendilerini hala padişah ve hükümdar olarak görüyor. Buna uygun otokratik, yukarıdan bakan davranışlar sergiliyorlar. İşte Gezi, bu davranışlara, bu kabalığa, bu acımasız ve zalim tutuma karşı bir çıkış, isyan ve direnişti.

“İNSANLARIN YAŞAM ALANLARI İLE İLGİLİ BİR HAK HAREKETİDİR”

fırattanis

Fırat TANIŞ – Oyuncu

Gezi’yi tanımlayama ihtiyaç yoktur. Cumhuriyet orta sınıfının elinin tersidir. Gezi sadece 31 Mayıs 2013 tarihinde ortaya çıkmış bir olay değildir. 2009 tarihinden itibaren arka arkaya gelmesi sonucu oluşmuştur. Türkiye’de Müslüman Kardeşler şirketinin bir uzantısı olan AK Parti iktidarına karşı çıkmıştır. AK Parti iktidarının 12 yıllık dönemi boyunca oluşan baskıya karşı bir mücadeledir. İnsanların yaşam alanları ile igili bir hak hareketidir.

“LAİK KESİM İÇİN UZUN BİR SİYASALLAŞMA SÜRECİNİN İLK ADIMIDIR”

murataksoy

Murat AKSOY – Gazeteci, yazar

Gezi protestolarının üzerinden bir yıl geçti. Bir yıl sonra Gezi’ye baktığımızda Gezi laik kesimin, Ak Parti’nin siyasal tercihleriyle daralttığı özel alana, yaşadığı hayat tarzının kısıtlanmasına, daralan temel hak ve özgürlüklere kısaca yaşam alanının daralmasına itirazdır. Bu açıdan Gezi protestoları laik kesimin siyasetle tanışması; sonrasında yaşanan tartışma süreci de bu siyasal arayışın sürmelidir.

Ünlü isimlerin görüşlerinin tamamını okumak için Dipnot Tablet dergiyi hemen ücretsiz olarak indirin!

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play