Gezi’nin Piyanisti Martello: Polis benim müziğimi dinledikçe sakinleşti

Pazartesi, 24 Haziran 2013 14:49

15SUBPIANO-articleLarge

Kendinizden bahsedebilir misiniz?

1981’de Almanya’da doğdum. 7 yaşından beri piyano çalıyorum. Müzik benim herşeyim, sesim, kendimi ifade edebildiğin tek alan. 3 sene önce bir proje geliştirdim ve Avrupa’daki şehirleri gezerek büyük meydanlarda konserler veriyorum. Farklı yerlerde konser vermek ve oradaki enerjiden beslenmek inanılmaz bir deneyim.

Gezi Parkında konser vermeye nasıl karar verdiniz?

Gezi Parkı protestolarını ve polisin gösterdiği şiddeti duyduğumda Sofya’daydım. Hemen gelmeye karar verdim. Buraya sadece barış ve özgürlük için geldim.

Araçların giremediği, barikatların olduğu Taksim meydanına piyanonuzu nasıl getirdiniz?

Arabama bağlı piyanomu taşıyan özel bir römorkum var. Onun istediğim her yere götürebiliyorum. Ayrıca piyanomun da kendine ait küçük ayakları var. O yüzden meydana getirmek çok zor olmadı.

Daha önce böyle bir konser vermiş miydiniz?

Yıllardır dünyanın farklı yerlerinde bulunan meydanlarda ve tarihi mekânların önünde piyano çalıyorum. Bu açıdan böyle meydanlarda daha önce de çaldım. Fakat ilk defa protestocuların ve polisin ortasında bir konser verdim.

Sizin konserinizi polis de dinledi sonuçta. Çünkü siz konser verirken onlar da oradaydı. Polis üzerinde konserinizin nasıl bir etkisi olmuş olabilir, hiç düşündünüz mü?

Bence polis de direnişçiler gibi dinledikçe sakinleşti. Böyle bir durumda herkesin rahatlaması kesinlikle beni çok mutlu etti. Müziğimin bu şekilde yansıması kesinlikle benim niyetimi ve amacımı  oluşturuyor.

Bunun yanı sıra polisler konserin tamamını protestocular ile birlikte oturup dinlediler ve bazıları protestocularla konuştular. Bu çok önemli ve mükemmel bir şey. Müziğin ne kadar barışçıl bir etkisi olduğunu açıkça gösteriyor.

Buna rağmen polis piyanonuza, telefonunuza ve arabanıza el koydu. Bütün bu süreci, neler yaşadığınızı bize anlatır mısınız?

Evet, maalesef. Bütün o süre içinde Taksim Meydan’ına çıkıp elimden geldiğince müzik yapmak istedim fakat meydana yaklaştığımda polis blokajı ile karşılaştım. Meydana 200 metre kala durdum hemen piyanomu çıkarmaya çalıştım. Buna başladığım sıra kafamın üstünden gözyaşı bombaları gelmeye başladı. Ben de orada arabamı ve piyanomu bırakarak ayrılmak zorunda kaldım. 20 dakika sonra gazlar uzaklaştığında geri döndüm. Oraya gittiğimde polis oradaydı ve arabama ve piyanoma el koydukları için anahtarlarımı aldılar. Beni tutuklamamaların tek nedeninin medyanın benim yanımda olması olduğunu düşünüyorum. Aksi halde beni tutuklarlardı.

Piyanonuzu geri alabildiniz mi?

Evet, sonunda arkadaşlarım ve konsolosluk sayesinde Çarşamba günü piyanomu geri alabildim.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ