Gezi’deki Çocukların Hayalini Hatırlatmak İçin Yazdım

Perşembe, 17 Temmuz 2014 12:19

Keskin diliyle tanınan yazar ajanı ve eleştirmen Barbaros Altuğ’un ilk romanı ‘Biz Burada İyiyiz’ Can Yayınları’ndan çıktı. Altuğ’un, üç gencin hikayesini anlattığı romanda; aşk, hüzün, sevinç, İstanbul, Berlin ve Gezi var. Çıktığı ilk günden itibaren olumlu eleştiriler alan kitabını Barbaros Altuğ’la Dipnot Tablet için konuştuk.

Kitap tam anlamıyla bir solukta okunuyor. Bitince hüzün, sevinç ve Gezi’ye dair anılar kalıyor. Bu çocukları yazma fikri nereden çıktı?

Bu ülkede yaşayan gençlerin mutsuzluğu epeydir içime dert oluyordu. 20’li yaşlarındaki çocukların hepsi çaresizce bir başka ülke, bir başka hayatın hayalini kuruyorlardı. Ama sonra Gezi oldu; kendi ülkelerinde kendi seslerini duyurmanın mümkün olduğunu gördüler. Üstelik yalnız da değildiler. Her kesim onlara destek verdi, bu bir umut kıvılcımıydı. Onların umudu sadece kendilerini değil bizi de burada iyi hissettirdi; bu ülkede yaşamak için bir neden verdi. Bu umutlu günleri unutmamak, okuyan, okuyacak olanlara da unutturmamak için, o çocukların hayalini hep hatırlatmak için yazmaya cesaret ettim bu romanı.

 

Gezi herkes için farklı anlamlar taşıyor. Yazmak için riskli bir konu değil miydi?

Gezi sadece geçen yılın değil bütün hayatımızın belki de en önemli toplumsal olayı. Etkileri de yaşadığımız sürece devam edecek. 1968’i anmadan bir 60’lar romanı yazmak mümkün olmadığı gibi günümüz Türkiye’sinde geçen bir romanın içinden de Gezi’nin geçmemesi imkansız.

***

Keskin dilinizle tanınıyorsunuz. Bugüne kadar eleştirileriniz çok konuşuldu. Size gelecek eleştirilerden çekinmiyor musunuz?

Hakiki ve doğru eleştiri kızdırabilir ama insanın içinde kendini sorgulamasına ve belki yaptığı işi daha iyi yapmasına yol açar. O nedenle böyle bir eleştiri gelirse başım üstüne. Çekindiğim pek görülmemiştir zaten, bende deli cesareti var sanırım.

 

Son olarak siz de kendinizi iyileştirmek için mi yazdınız?

Hayır, aksine yazarken kendimi çok kötü hissettiğim yerler oldu. Berlin’deydim ve yalnızdım, yalnız insanların hikayesini yazmaya çalışıyordum. Esas olarak unutmamak için yazdım sanırım. Bir mektup gibi; okudukça hatırlansın diye olan biten…

 

Yazının tamamı için: 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play