Gezi Parkı’nda “iftar”gözaltıları serbest

Salı, 30 Temmuz 2013 08:58

fileGezi Parkı’nda iftar yapmasına izin verilmeyen ve oturma eylemi yapınca müdahale edilen gruptan gözaltına alınan ve sorguları süren 2 kişi serbest bırakıldı.

BDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grubun, dün akşam Gezi Parkı’nda iftar yapmak istemesi üzerine çıkan olaylara ilişkin, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 2 kişi serbest bırakıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen 2 kişinin burada da sorgusu yapıldı. Nöbetçi mahkeme, şüpheli 2 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi.

Dün aralarında yazar İhsan Eliaçık ve bazı BDP milletvekillerinin de bulunduğu bir grup Gezi Parkı’nda iftar yapmak istemiş bunun üzerine polis parka girişi kapatmıştı.

Burada uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etmiş ve 6 kişiyi gözaltına almıştı. Savcılık sorguları yapılan 6 kişiden 4′ü serbest bırakılmış, diğer 2 kişi ise “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmek” suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilmişti.