Gezi Parkı eylemlerine 19 tutuklama talebi

Cuma, 28 Haziran 2013 08:49

gezi-parki-eylemleri(13)Ankara’daki Gezi eylemlerine ilişkin gözaltına alınan 23 kişiden 19′u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Emniyetteki işlemleri sonrasında bu sabah adliyeye sevk edilen 23 şüphelinin savcılık sorgusu tamamlandı.

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli savcılar, ifadelerini aldıkları 23 zanlıdan 19′unu tutuklanması, 4′ünü ise hakkında adli kontrol kararı alınması talebiyle mahkemeye sevk etti.

Savcının haklarında adli kontrol uygulanmasını talep ettiği 4 zanlının hakim sorgusu tamamlandı.

TMK’nın 10. maddesiyle görevli 1 No’lu hakim Abdullah Bahçeci, zanlılardan 1′ine yurt dışı çıkış yasağı ve karakola imza verme şartı getirdi.

Bahçeci, diğer 3 zanlıyı ise koşulsuz serbest bıraktı.

Abdullah Bahçeci, aynı soruşturma kapsamında tutuklanmaları talep edilen 19 kişinin sorgusuna başladı.

Öte yandan, Dikmen’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınan D.K. adlı çocuk, öğle saatlerinde adliyeye getirildi. D.K, Çocuk Suçları Bürosu Savcısına ifade verdikten sonra bırakıldı.

Eskişehir’de 9 kişi serbest

Bu arada Eskişehir’de düzenlenen operasyonda, Gezi Parkı odaklı olaylara karıştıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 9 kişi, serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, polis ekiplerince dün gerçekleştirilen operasyonda aralarında Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi Başkanı Ali Paşa Şanlı’nın da bulunduğu İ.B, S.T, G.K, G.Ç, E.Ç, K.A, G.E. ve E.Y. gözaltına alındı.

Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen 9 kişiden İ.B, S.T, G.K, G.Ç, E.Ç, ve E.Y, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Savcı, daha sonra Şanlı ile K.A. ve G.E’yi tutukluluk talebiyle mahkemeye sevk etti. Söz konusu 3 kişi mahkeme tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan duruşma çıkışında gazetecilere açıklama yapan Şanlı, gözaltı süresince kendilerine destek verenlere teşekkür etti.