Gezi Parkı eylemlerindeki son durum! İçişleri Bakanı açıkladı

Perşembe, 6 Haziran 2013 17:00

muammer gülerİçişleri Bakanı Muammer Güler, “Sosyal medya bir iletişim aracıdır, provokasyon aracı olarak kullanılmamalıdır. Sosyal medya kullanıcıları teyit etmeden okuduklarına inanmamalı” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı ile ilgili olaylar sırasında şimdiye kadar 915 vatandaşın hastanelere kaldırıldığını, bugün itibariyle 79 kişinin hastanelerde yatmakta olduğunu bildirdi. Güler, bunların 4′ünün hayati tehlikesinin bulunduğunu, 8 kişinin yoğun bakımda olduğunu kaydetti. Muammer Güler, bu süreçte 516 güvenlik görevlisinin de yaralandığını söyledi.

Güler, “Maalesef bu olaylar sırasında tabii ki hem hak arama özgürlüklerine uygun şekilde protestolar yapılırken, gelişen günlerde bu olaylar yasadışı gösterilere, polise mukavemet, kamu mallarına zarar verme ve meşru hak arayışını aşan boyutlarda gelişmeye başladı. Şu ana kadar yaptığımız tespitlerde maalesef 280 işyeri, 103 polis otosu, 259 özel araç, 1 konut, 1 polis merkezi, 5 kamu binası, birisi Cumhuriyet Halk Partisi, 11′i de AK Parti teşkilatlarına ait 12 binada hasar meydana geldiğini, reklam panolarında, trafik levhalarında, otobüs duraklarında, kaldırımlarda, mobese kameralarında, sinyalizasyon sistemlerinde, park ve peyzaj düzenlemelerinde, aydınlatma direklerinde, çöp ve konteynırlarda ve polis noktalarında da önemli zararların da meydana geldiğini tespit ettik. Şu anda ki tespitler, bu zararların 70 milyonu aştığı noktasındadır.

Polis bilinçli hareket etmeleri konusunda sürekli yönlendirilmektedir.

Amacı demokratik tepkisini ortaya koymak olan sağduyulu vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Müdahale esnasında yetkilerini aşan polisler hakkında işlem yapılıyor. Bir provokasyon tuzağına düşülmemesi gerekiyor. Hak arama gerekçesiyle ortalığı yakıp yıkma teşebbüslerine izin vermeyiz.

Sosyal medya bir iletişim aracıdır, provokasyon aracı olarak kullanılmamalıdır. Polisin portakal gazı sıktığı, gerçek mermi kullandığı iddiaları doğru değildir. Sosyal medya kullanıcıları teyit etmeden okuduklarına inanmamalı” diye konuştu.

Muammer Güler, “Son güne kadar 117 gözaltı vardı, şu an itibarıyla hiç kimsenin gözaltında olmadığını, sadece İzmir’de bir, iki gözaltının kaldığını belirtmek istiyorum.

İstanbul’da 6 ve Ankara’da 1 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığını belirterek, diplomatik pasaportu bulunmayan bu kişilerin ikisinin Fransız, birinin Yunan, birinin ABD, birinin Alman, ikisinin de İran vatandaşı olduğunu bildirdi.