Gezi Parkı eylemleri Dipnot.tv canlı yayınında konuşuldu!

Çarşamba, 12 Haziran 2013 03:40

28 Mayıs’ta başlayan ve 31 Mayıs günü farklı bir boyut kazanan Taksim Gezi Parkı eylemlerinin polis müdahalesiyle başlayan 15. Günü ve akşam saatlerindeki çatışmalar 3 saatlik Dipnot.tv özel yayınında değerlendirildi.

Google hangout üzerinden gerçekleştirdiğimiz canlı yayında ilk olarak gün içinde yaşananlar özetlendi. Program moderatörümüz tarafından sabah 07.00 sularında Taksim Meydanı’na yapılan müdahale ve sonrasındaki gelişmeler aktarıldı.

Katılımcılarımız öncelikle akşam saatlerinde Taksim’de yaşanan olaylarla ilgili olarak edindikleri bilgileri paylaştılar. Polislerin bazı gruplara müdahalede bulunduğu, Gezi Parkı’na yönelik bir hareket olmamasına karşın yoğun gaz kullanımının bölgede bulunan tüm vatandaşları etkilediği belirtildi.

Yerli ve yabancı yayın kuruluşlarının canlı yayınları Google hangout üzerinden paylaşıldı ve görüntüler tartışıldı. Bu yayınlar sırasında; Taksim’de yanan bir iş makinasına ve TEM otobanında yürüyen kalabalık bir gruba tanık olduk. Ali Ercan Bey’in paylaştığı link ile CNN International yayınını simultane çeviriyle sosyal medyada takip ettik.

Gümüşsuyu’nda bulunan bir arkadaşına bağlanan Mehmet Başaran telefon görüşmesiyle olanları aktardı ve olay yerinden fotoğraflar paylaştı. Karabük’ten canlı yayınımıza bağlanan Halil Bey, ‘olayların farklı bir yöne gittiğini; ilk olarak çevreci ve saf amaçlar olsa da provakatif eylemler sonucu ülkeye zarar verdiğini’ belirtti.

Sosyal medyaya düşen gelişmeler konuşulurken, moderatörlerimiz tarafından İstanbul Valisi H. Avni Mutlu’nun açıklamaları yayına aktarıldı.

İstanbul’dan yayınımıza katılan Gül İçli “hukuk fakültesi mezunu ve 3 çocuk annesi bir birey olarak; olayların geldiği bu noktanın artık temel amacından saptığını” söyledi. Şanlı Urfa’dan görüşlerini bizimle paylaşan Azzat Birinci de olayları hem bir sivil toplum hareketi olarak değerlendirirken hem de açıdan gelişmelere değindi.

Moderatörümüz katılımcılardan son sözlerini aldıktan sonra günün gelişmelerini özetleyerek yayını bitirdi.

Siz de Dipnot.tv yayınlarına katılabilir, canlı yayında merak ettiklerinizi sorabilir veya düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bunun Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın saatinde paylaşacağımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayıp katılabilirsiniz.