Gezi değil, meydan boşaltılacak

Pazar, 9 Haziran 2013 14:23

fft64_mf1492939Gezi Parkı protestolarıyla başlayan Taksim’deki güvenlik sorunu diyalog yoluyla çözülecek. İstanbul İl Güvenlik Kurulu’nun aldığı karara göre, müdahale olmadan Taksim Meydanı’nda eylemin son bulması istenecek, Gezi Parkı içine ise müdahale edilmeyecek.

Radikal gazetesinin haberine göre, İstanbul İl Güvenlik Kurulu haftanın son mesai gününde Vali Mutlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İlçe Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanı, MİT İstanbul Bölge Başkanlığı yetkilileri de katıldı.

Toplantıda Taksim’deki mevcut durumun provokasyonlara açık hali, güvenlik sorunu ve çevre esnafın, turizmcilerin kapanan yollardan dolayı yaşadığı sıkıntılar görüşüldü.

Çözüm, diyalog olarak belirlendi.

Buna göre, Taksim Meydanı ve çevresinin barikatlardan ve pankartlardan temizlenmesi istenecek. Yaya ve araç trafiğinin sağlıklı bir şekilde akışı sağlanacak.

Her türlü provokasyon ya da güvenlik zafiyetine karşılık Taksim Meydanı’nda güvenlik güçlerinin duruma artık hakim olması istenecek.

Gezi Parkı içine ve eylemcilerin parka giriş-çıkışlarına ise müdahale olmayacak.