Getty Images klişeleşen ‘feminist kadın’ imajına dur dedi

Salı, 20 Mayıs 2014 18:26

Yazılı basında, feminism, ‘güçlü kadın’ yada ‘başarılı kadın’ başlıklı bir haber yayınlanacağı zaman pek çok haberde olduğu gibi konuyu en iyi anlatan görsel için stock photography denilen görsel bankalarına başvuruluyor. Getty Images gibi şirketler sayısız konuyu en iyi şekilde anlatan jenerik görsellerle dolu. Ancak bu görsel bankalarında bulunan fotoğraflarda özellikle kadın kavramı oldukça sığ bir şekilde temsil ediliyor.

women-with-boxing-gloves-700x468

Pek çok görsel bankasında “güçlü kadın” fotoğrafı aradığınız zaman karşınıza çıkan fotoğraflar boks eldiveni giyinmiş bir kadın, matkap yada cekiç gibi inşaat malzemeleri tutan seksi görünümlü bir kadın, ya da ofis kıyafeti ile merdiven tırmanan bir kadın oluyor. Kadın görseli klişelerinin en bilinen örneği ise artık bir fenomen haline gelen ve Google images’da da çok karşılaşılan “women laughing alone with salad” yani ‘salata ile gülümseyen yalnız kadın’ fotoğrafları. Bu fotoğraflar öyle klişe haline geldi ki adına bir blog sayfası bile açıldı.

Bu basma kalıp yargılara son vermek için, LeanIn adlı kadın dayanışma derneği ile dünyanın en önemli görsel bankası Getty Images bir araya geldi ve kadınları anlatan yepyeni 2,500 görselin bulundugu  LeanIn koleksiyonu‘nu hazırladı. Getty Images’in LeanIn koleksiyonunda kadın ile ilgili eski klişelerden uzak, kadının hayat içindeki yerini daha geniş bir çerçevede anlatan görseller bulunuyor.

Screen Shot 2014-05-20 at 15.54.03