Genelkurmay’dan ‘görev tanımı’ açıklaması

Pazartesi, 1 Temmuz 2013 12:41

genelkurmayGenelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevlerinin anayasa, kanunlar ve 2011 yılında Başbakanlık tarafından imzalanan Milli Askeri Strateji Dökümanı’na göre tanımlandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan yazılı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesi; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, çeşitli kanunlar, 2010 Yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ve bu belgedeki direktif doğrultusunda hazırlanarak Sayın Başbakan tarafından onaylanan Türkiye’nin Milli Askerî Stratejisi dokümanı ile tanımlanmıştır” denildi.

Açıklamada, bu dökümana göre “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevi; caydırıcılık, güvenlik/harekât ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harekâtı ile Doğal Afet Yardım Harekâtı ve İç Güvenlik Harekâtına da destek sağlamak” olduğu vurgulandı.

TSK’nın görevleriyle ilgili tartışma geçen hafta İç Hizmet Kanunu’nun 35. madde değişikliğini içeren tasarıyla yeniden gündeme gelmişti.