Gemi konteynırından çöl evi

Pazartesi, 17 Eylül 2012 16:44

Ro-Ro gemileri şehri İstanbul’un daimi siluetinin yüklü parçalarından. Biri boğazda, onlarcası Haydarpaşa’da. İçlerindeki 1001 renkli yük dolu konteynırları ile cihanın dört bir tarafına doğru akıştalar.

Bizim toplumca konteynırlarla olan ilişkimiz ne yazık ki deprem felaketi ertesiyle sınırlı. U2’nun beşinci stüdyo albümü olan Joshua Tree ismini 19.yy’da Mohave Çölünü ilk defa geçen Mormonların gördüğü bir bitkiden alır malumunuz. Bugünkü mimari ilhamımız ise Kaliforniya Mohave çölünde bulunan gemi konteynırı bir evden geliyor.

Burası aynı zamanda bir fotoğraf stüdyosu. ecotechdesign tarafından yapılan bu hibrid ev prefabrik bir ev değil. Burası sürdürülebilir bir yapı, geri dönüşüm malzemelerinden kotarılmış. Tim Palen’a ait olan bu stüdyo evin tasarım konsepti hibrid Prius otomobillerin tasarımı örnek alınarak yapıldı.

Evin ana yapısında geri dönüştürülmüş ISO konteynırları kullanıldı. Çelik su tankı ve metal çerçeveli veranda da evin demirbaşları arasında. Sistem aynı zamanda bölgeden yaşanabilecek tüm felaketlere karşı da korumalı; deprem, yangın ve fırtına evin uzağından geçemiyor tabiri caizse.