Geleceği şekillendiren marka

Çarşamba, 15 Ekim 2014 11:18

Şimdi size bundan tam 30 yıl sonrasına gideceğinizi söylesem, bugün hayatımızda olan hangi markanın geleceğiyle ilgili bir hayal kurardınız? Geleceğe Dönüş II filmini izleyenler, Marty McFly’ın 1985 yılından taa 2015’e giderek arabasından indiği ve Nike’ın otomatik bağcıklı ayakkabılarını giydiği sahneyi hatırlayacaktır. Bu yılın başında Nike’ın bu ayakkabıları 2015’te satışa sunacağına dair haberler okuduk. Gerçekten satışa çıkacak mı bilmiyorum ama özellikle gençliğini 80’li ve 90’lı yıllarda yaşayanlar eminim bu ayakkabıyı heyecanla bekliyorlardır.

Caroly Davidson, henüz bir grafik tasarım öğrencisiyken, 35 dolara çizdiği ve Swoosh ismini alan logonun o zamanlar bu kadar beğenileceğini tahmin ediyor muydu bilmiyorum ama bugün Nike’ın logosu en başarılı logolar arasında yer alıyor. Markanın bir diğer efsaneleşmiş yönü de sloganı. Wieden + Kennedy tarafından bulunan ‘Just Do İt’ reklam tarihinin en iyi sloganları arasında gösteriliyor. Sloganın çıkış noktasının, 1977 yılında idam edilen Gary Gilmore’un, infazı sırasında söylediği “Let’s Do İt” sözleri olduğu konuşulsa da, Nike’ın kurucularından Phil Knight, Advertising Age dergisiyle yaptığı bir röportajda bu hikayeyi ilk defa duyduğunu söylemişti.

Pek çok önemli spor kulübüne sponsorluk yapan Nike, reklam kampanyalarında birçok dünya yıldızına yer verdi. Oldukça başarılı işler çıkaran markanın en etkileyici ve paylaşma rekorları kıran örneklerini daha geçtiğimiz aylarda Dünya Kupası’nda gördük.

Şimdi biraz geçmişe gidelim ve ‘Just Do İt’ sloganının da patladığı o eski reklamlara bir göz atalım…

Tüm dünyanın ‘Just Do İt!’ sloganını ilk gördüğü reklam filmi 1988 yılında Walt Stack’in yer aldığı reklamdı. 80 yaşındaki Stick, Golden Gate Köprüsü’nü koşarak geçerken her sabah 17 kilometre koştuğunu anlatıyordu.

Yine 1988 yılında Michael Jordan ve Spike Lee’nin yer aldığı bir dizi reklam filmi yayınladı.

Ve 1990’da sahneye tenis yıldızı Andre Agassi çıktı. Üstelik çıktığı sahnede Red Hot Chilli Peppers vardı.

Andre Agassi bir başka Nike reklamında daha karşımıza çıktı. Tüm zamanların en iyi 25 spor reklamlarından biri olarak gösterilen bu reklamda tenis tarihinin en ateşli karşılaşması yaşanıyordu. Andre Agassi ve Pete Sampras New York’un ortasında aniden hazırladıkları kortta oynuyorlardı.

Hazırlayan: Selin Babacan

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play