Geçmişten bugüne Akbank Caz Festivali

Pazartesi, 27 Ekim 2014 14:49

24. Akbank Caz Festivali 23 Ekim-2 Kasım tarihlerinde düzenleniyor. Radyo Cazkolik’te Arşivimden Mikrofona programını hazırlayıp sunan, Inspired Minds şirketinin kurucusu ve önemli bir caz müziği koleksiyonuna sahip olan Murat Özdoğan ile çalışmalarını ve festivalin tarihini konuştuk.

Hazırlayan: Mahmut Güleç

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Murat Özdoğan, Ekonomist Eczacıyım. İÜ Eczacılık Fakültesi ve MÜ Ekonomi bölümlerinden mezun olduktan sonra İÜ İşletme Fakültesi Uluslararası İşletme Yönetimi İhtisas Programını tamamladım ve iş hayatına atıldım.

30 seneyi aşkın süredir, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli ilaç şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği ve genel müdürlük dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev aldım ve halen kurucusu olduğum “inspired minds” isimli yönetim danışmanlığı şirketimde, kurumsal ve bireysel gelişime yönelik eğitim programları ile üniversite-özel sektör işbirliği çerçevesinde sertifika programları düzenlemekteyiz.

Müziğe ve dolayısıyla caz müziğine olan ilginizin nasıl başladığını anlatır mısınız?

Müziğe olan ilgim sanırım orta okul yıllarında okul bandosunda trombon çalarak başladı. Aslında daha öncesinde evimizde her zaman için müzik vardı, o günlerde kullandığımız ve bugün bile hala koruduğum Blaupunkt portatif radyo, Grundig radyo-pikap çalar, Philips makara bant çalar, Sanyo radyo-plak-kaset çalar ile o dönemin vazgeçilmezleri olan plak ve kasetleri dinleyerek müziğe olan ilgim artarak sürdü.

1980’li yılların başından itibaren ise koleksiyonerliğe başladım ve bugün çeşitli alanlarda 40 bini aşkın parçadan oluşan oldukça geniş bir koleksiyona sahibim. Koleksiyonlarım içerisinde 33-45’lik plaklar, cd’ler, kaset, kitap, dergi, gazete ve müzik aletleri olmak üzere, 7 bini aşkın koleksiyon parçasıyla müzik ve dolayısıyla cazla ilgili olan arşivim önemli bir yer tutmaktadır.

Eczacı dostlarım sevgili Armağan Ener’in Radyo Cazkolik program yapımcısı ve sunucusu sevgili Nesrin Aslan ile beni tanıştırması ve programına iki kez konuk olmam sonrasında Radyo Cazkolik kurucusu ve sahibi sevgili Feridun Ertaşkan ile buluşmamız yeni ve keyifli bir amatör uğraşıyı da beraberinde getirdi.

Bu yılın Haziran ayından itibaren Türkiye’nin caz alanında gündemi yakalayan haberleri, söyleşileri, yazıları ve çok önemli isimlerin yer aldığı yazar ve program yapımcı kadrosu ile Türkiye’de caz alanında bir açığı kapatarak önemli bir gereksinimi karşılayan ve internet üzerinden yayın yapan Radyo Cazkolik’te “Arşivimden Mikrofona” isimli radyo programımı hazırlamaya ve sunmaya başladım.

Bu programda caz müziğinin tarihçesini ve bugününü, arşivimde yer alan plak, cd ve kasetlerden seçtiğim müzisyen ve gruplara ait şarkıları, özel hikâyeleri ve notlarıyla anlatarak sunuyorum.

muratozdogan3Caz Müziğini kurum ve yönetici bazında düzenlediğiniz gelişim programlarınıza kattığınızı biliyorum. Bu projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

2012 senesinin başından itibaren düzenlemiş olduğumuz gerek sertifika programları gerekse yüksek lisans programlarını caz müziği eşliğinde gerçekleştirmekteyiz. 2014 senesinin ortasından itibaren ise programı “Jazz Leadership – Take Five” adı altında canlı caz dinletisi ile birlikte düzenliyoruz.

Programın sanat yönetmenliğini sevgili dostum Erhan Üzümcü yaparken bu programda bizlere müzikleri ve sanat alanındaki tecrübeleri ile Türkiye’nin çok önemli müzisyenleri olan dostlarımız Saygun Arpalı (d), Şenova Ülker (t), Uraz Kıvaner (p), Çağdaş Oruç (ts), Volkan Topakoğlu (kb), Ozan Musluoğlu (kb) ve Engin Recepoğulları (ts)’nın yer aldığı “Jazz Leadership Quintet” katkıda bulunmaktadır.

“Arşivimden Mikrofona” isimli radyo programınızda, son iki haftadır, bu yıl 24. kez düzenlenecek olan “Akbank Caz Festivali”ni işliyorsunuz. Bizlere “Akbank Caz Festivali”nin kuruluşu ve ilk yılları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle, Akbank Caz Festivali ile özdeşleşmiş bir isim olan Mehmet Uluğ’u burada anmadan geçemeyiz.

Akbank Caz Festivali’nin kurucusu ve 23 sene boyunca direktörlüğünü kesintisiz olarak yürüten ve geçtiğimiz sene Kasım ayında kaybettiğimiz Mehmet Uluğ, Amerika’dan Türkiye’ye döndükten sonra kardeşi Ahmet Uluğ ve arkadaşı Cem Yegül ile birlikte Pozitif’i kurmuşlardı. 1990’lı yılların başında Pozitif, Pozitif Vibration serisi altında caz konserleri düzenlemekteydi.

Mehmet Uluğ’un, Erol Pekcan vasıtasıyla, Akbank Genel Müdürlüğü ve sonrasında Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunan Hamit Belli ile tanışmaları sonucu başlayan bu serüven, o yıllarda caz festivali olmayan Türkiye için çok önemli bir gelişmeydi. Bugün Akbank Caz Festivali, ülkemizin en uzun soluklu ve en önemli festivallerinin başında gelmektedir.

Festival ilk kez 1991 senesinde, sadece tek mekan Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 5 gün sürmüş ve 5 müziyen ve grup o sene festivale katılmıştı. Festivalin ilk senesi olmasına rağmen Max Roach Quartet, Airto Moreira & Flora Purim Quintet, Ahmed Abdullah & The Solomonic Sextet, Senem Diyici Sextet ve Art Ensemble Of Chicago gibi çok önemli isimler festivale katılmıştı.

Her zaman gerçek caz müzisyenlerini canlı seyretme imkanı bulduğumuz Akbank Caz Festivali, çağdaş caz dünyasına imzasını atmış ve literatüre geçmiş bir çok ismi getirmeyi kendine amaç edinmiştir.

“Akbank Caz Festivali”nin bugünlere gelişinde hangi kilometre taşlarından ve ilklerden bahsetmek lazım sizce?

Akbank Caz Festivali 5. yılından itibaren çok kapsamlı bir festival niteliği kazanmaya ve birçok ilke imza atmaya başlamıştı. Ünlü caz sanatçılarının konserlerinin yanısıra artık festival kapsamında fotoğraf sergileri, caz dünyasının unutulmaz isimlerini anlatan video gösterimleri, seminerler ve atölyeler-workshop’lar yer almaya başlamıştı.

Festivalin 7. yılından itibaren de sadece İstanbul’da değil, Adana, İzmir ve Ankara gibi illerimizde de etkinlikler düzenlenmeye başlamıştı.

Festivalin 18. senesinde “Kampüste Caz” etkinlikleriyle, caz üniversite öğrencileri ile buluşmuş, 21. festival ile “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” ve 2012 senesinde “Liselerde Caz Atölyeleri” etkinlikleriyle caz çok daha geniş kitlelere ulaşma yolunda ilkleri gerçekleştirmeye başlamıştır.

“Akbank Caz Festivali”nin Türkiye’deki en uzun soluklu ve en önemli festivallerden biri olmasını neye bağlıyorsunuz?

Bu sorunuzu festivalin bugünlere gelmesinde önemli bir rol oynayan isimlerden biri olan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın bundan bir süre önce vermiş olduğu bir röportajından hatırladığım bir sözüyle yanıtlamak isterim. Kendisi Akbank Sanat’ın misyonu ve bu misyonun getirdiği “inatçı bir tavır ve sabırla” bugünlere geldiklerini belirtmişti o söyleşisinde.

Akbank Caz Festivali hiçbir zaman için çizgisinden ödün vermeden programlarını hazırlamakta ve festivalin başladığı ilk seneden itibaren sadece plak ve cd’lerde dinleme imkanı bulduğumuz, bazen sıra dışı bazen ise belki de bir kez daha seyretme imkanı bulamayacağımız bir çok önemli ismi bizlerle buluşturmaktaydı. Cecil Taylor, Antony Braxton, Casandra Wilson, Max Roach bu isimlerden sadece birkaç tanesidir…

muratozdogan4Bu sene 24. kez düzenlenecek olan festival hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

1991 senesinde tek mekan ve 5 müzisyen ve grupla düzenlenen 1. Akbank Caz Festivali, 2014 senesinde 23 Ekim–2 Kasım tarihleri arasında 17 ayrı mekanda, 44 konser, 2 panel, 13 atölye ile gerçekleşecek ve 300’e yakın müzisyeni ağırlayacak.

Bu yılki festival geçtiğimiz sene kaybettiğimiz, festivalin yaratıcısı ve 23 yıl boyunca direktörlüğünü üstlenen Mehmet Uluğ anısına yapılacak.

28 Ekim’de Uluğ anısına İlhan Erşahin önderliğinde, Türkiye ve dünyadan 20’yi aşkın çaz sanatçısı ve ismin sahne alacağı, 4 saati aşacak bir “jam session maratonu” düzenlenecek ve bu gece, Uluğ’un yanı sıra caz festivalinin hayatını kaybeden diğer iki kurucusu, Hamit Belli ve Erol Pekcan’a da adanacak.

24. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl öne çıkan isimleri arasında, festivalin ‘headliner’ı pop-caz ağırlıklı müziğiyle Grammy ödüllü genç sanatçı Jamie Cullum 30 Ekim’de, cazın duayenleri Dave Holland ve Kenny Barron ise 31 Ekim’de Zorlu PSM’de konser verecekler…

Caz müziğinin yaşayan en iyi kontrbasçılarından biri olarak kabul edilen Christian McBride ve grubu 24 Ekim CRR Konser Salonu’nda konser verecekler.

Bu yıl festivale katılacak diğer önemli isimler arasında Chet Faker, İbrahim Maalouf, Mario Biondi, China Moses ve Dillon’u da sayabiliriz.

Yine bu yıl 3-4 Kasım tarihleri arasında 6. kez ve 9 ayrı üniversitede gerçekleşecek olan “Kampüste Caz” etkinlikleriyle, ilki 2012’de düzenlenen ve büyük ilgi gören “Liselerde Caz Atölyeleri”, Akbank Caz Festivali’nin çok kapsamlı bir festival olma niteliğini güçlendiren diğer önemli aktivitelerdir.

1991 senesinden bu zamana kadar geçen 23 yıl boyunca bizlere hep ilkleri yaşatan Akbank Caz Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek isterim. Hepimize keyifle seyredeceğimiz ve unutulmaz anılarla dolu olacak bir caz festivali dilerim.

* * *

Akbank Caz Festivali’nin geçmişten bugüne 24 yıllık serüvenini #kitapmüzik için değerlendiren Murat Özdoğan’a buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bu kıymetli müzik dostunu sizlere tanıtma fırsatı bulduğum için ayrıca memnun olduğumu belirtmeliyim. Ben de festivalin tüm caz severler için keyifli geçmesini diliyorum…

Tamamı için:

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play