Geceleri yaşayan şehir Beyrut

Perşembe, 13 Kasım 2014 09:25

Beyrut’un gece hayatı birçok Batılı kente göre çok daha renkli. Kenti daha iyi anlamak için mutlaka gece dışarı çıkmalısınız.

Şehirde Hamra’da yürüyüp kahve içmeli, Downtown’daki mağazalara girmeli, saat kulesi meydanındaki restoranların birinde öğle yemeği yemeli, El-Mesarif Caddesi’ndeki Roma hamamlarına gitmeli, Cocteau ve Centrale restoranlarında akşam yemeği yemeli, Harissa’ya çıkıp Meryem Ana Heykeli altından şehri izlemelisiniz. Harissa’dan sonra devam edip dünyanın en eski şehri, alfabenin doğduğu yer ve İncil’e adını veren şehir olarak kabul edilen, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Byblos’a gitmeli ve burada Chez Pepe’de rakı balık yapmalısınız. Aynı zamanda bu bölgedeki çarşı pazarı da mutlaka gezmelisiniz. Güvercin Kayalıkları da manzara için çok güzel. Mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz.

dıs cepheBir de Beyrut’a kadar gitmişken Lübnan’ın rakısı olarak bilinen, alkol oranı yüzde 55 olan “arak”tan içmelisiniz. İkinci duble ile hafif sarsılır, içmeyi bırakınca da yarım saat sonra açılırsınız.

Gitmeden önce bu filmlerden bir tanesini seyredin. Şehri daha iyi anlarsınız. Caramel Nadine Labaki, Waltz with Bashir Ari Folman, West Beyrouth Ziad Doueiri.

catı barSize bu şehirde merkez bölgede yer alan şık bir tasarım oteli olan Le Gray’de kalmanızı önereceğiz. Otelin en üst katındaki bar neon ışıklarla donatılmış olup deniz, şehir ve dağların 360 derecelik manzarasına hakim. Bu otelde kalmasanız bile burada içkiye gitmenizi tavsiye ederiz.

Otelin geniş odaları lüks kumaşlar ve yumuşak renk tonlarıyla dekore edilmiş. Siyah karo kaplı banyoların hepsinde küvet ve lüks konfor unsurları var.

oda oturma alanıLe Gray’in masajı çok iyi. Burada hareketli bir geceden sonra masaj yaptırabilirsiniz. Alternatif olarak, öğleden sonralarını uçsuz bucaksız deniz ve dağ manzarasına sahip çatı havuzunun şezlonglarında dinlenerek de geçirebilirsiniz.

Indigo on the Roof Restaurant, Akdeniz yemekleri ve etkileyici bir şarap menüsü sunuyor. Pool Lounge kahvaltı ve öğle yemeği, Gordon Café sanatsal ortamında gün boyunca çeşitli yemekler yiyebilirsiniz.

Hotel Le Gray, Beyrut merkezindeki Şehitler Meydanı’na (Sahet el Shouhada) ve çevredeki restoranlara kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Korniş sahil şeridi ise yürüyerek 20 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Hazırlayan: Aslı Göknar

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play