Gazetecilerin yürüyüşüne izin verilmedi

Cumartesi, 13 Temmuz 2013 09:42

gazeteci_12072013_2228_480p_wmp4Gazeteci Forumu adı altında bir araya gelen gazeteciler, Gezi Parkı olayları sırasında karşılaştıkları şiddet, baskı ve tehditlere karşı Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yaptı.

Gazetecilerin “Gezi Eylemleri” süresince basın mensuplarına uygulanan şiddet, baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalar ile sansür ve otosansürü protesto etmek için yapacağı yürüyüş polis tarafından engellendi.

Basın mensupları ve eyleme destek verenler, polis engelini protesto amacıyla oturma eylemi yaptı.

Galatasaray Lisesi önünde saat 19.00 sıralarında bir araya gelen yüzlerce gazeteci ve gazetecilere destek veren bazı vatandaşlar, Taksim Meydanı’na yürümek istedi.

Galatasaray Lisesi önüne 2 TOMA ile güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisi, yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine gazeteciler ve destek veren vatandaşlar polis barikatı önünde oturma eylemi yaptı.

Gazeteciler Forumu adına açıklama yapan Gülşah Karadağ “Gazetecilere şiddet uygulandı. Savaş koşullarında uygulanmayan, yapılmayan bir muamele gördüler. Yayın yasağı uygulandı ve haber alma hakkı engellendi” dedi.

Karadağ, gazeteciler üzerindeki baskıların sona ermesini haber alma ve haber yapma özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti. Konuşmaların ardından sona eren eyleme Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Ressam Bedri Baykam ve bazı sanatçılar da destek verdi.