Gazeteci yazar Önder Aytaç serbest bırakıldı

Cumartesi, 29 Mart 2014 10:35

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in katıldığı gizli toplantının dinlenmesi ile ilgili açılan soruşturmada ilk gözaltına alınan gazeteci Önder Aytaç oldu.

Gazeteci yazar Önder Aytaç, Ankara Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük’ün talimatı üzerine gözaltına alındı. Evine yapılan baskında bulunamayan Aytaç, daha sonra emniyete giderek teslim oldu.

Aytaç’ın toplantının içeriğinden daha önceden haberdar olduğu ileri sürülüyor. Aytaç’ın 26 Mart Çarşamba günü Samanyolu Haber TV’de katıldığı programda dinleme kayıtlarından haberdar olduğu intibası uyandırdığı kaydedildi.

Aytaç, katıldığı programda “Ortalığı kızıştırmak isteyen ve bu kızıştırmada daha önceki dönemlerde mağduru, eziği oynamış olmaktan dolayı oy devşiren bir yapı benzer şeyleri şu anda da oynamış olmak istiyor. Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’nin IŞİD’in eline geçmesi sağlanacak, bu IŞİD olmayabilir ama başkası da olabilir. Türk toprağındaki Türk bayrağı indirilecek. TSK özel kuvvetler kameralar eşliğinde operasyon yapacak. Kara harekatı değil sınırlı gösterişli bir operasyon olacak. Türk bayrağı yerine asılacak. Operasyon için her şey oluşturuldu, seçim öncesi de en büyük malzeme bu olacak. Yani Süleyman Şah Türbesi’nin gece görüş cihazları da bakım için bu çerçevede Türkiye’ye getirilmiş olacak” diye konuşmuştu.

ün akşam gözaltına alınan Önder Aytaç, ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.