“Şiddet gören vatandaşlardan özür diliyorum” Köşk’te kritik toplantı sonrası ilk açıklama

Salı, 4 Haziran 2013 15:14

6923cb91-7f29-42c7-bf9b-fc84c4f8a7b4Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüştükten sonra açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, polisin Gezi Parkı’nda yapılan haklı eylemlere gazla müdahale etmesinin olayları çığırından çıkardığını söyledi. Arınç, çevre duyarlılığı nedeniyle şiddet gören vatandaşlardan özür diledi.

Çankaya Köşkü’nde saat 10.30′da başlayan ve 45 dakika süren görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Bülent Arınç, şunları söyledi:

”Türkiye’nin son günlerde yaşadığı olayları, bunların sebepleri ve bu konuda yapabileceğimiz konuları kendileri bize söylediler. Başbakanvekili sıfatıyla bendenizi davet ettiler. Faydalı, verimli bir görüşme oldu. Talimatlarını aldık, düşüncelerimizi paylaştık.

Devlette nezaket dili vardır. Talimat almak emirlerini almak kullanılan bir lisandır. Bunları başka maksatlarla düşünmemek gerekir.

Cumhurbaşkanı devletimizin başı en yüce makam. Bu önemli bir görevdir. Bir cumhurbaşkanı üstlendiği görev itibarıyla bütün kurumlara talimatlar verebilir. Talimat kelimesinden saygıdan başka bir anlam çıkartmayın lütfen.”

Polisimiz tarafından gösterilerin ilk zamanlarında ortaya konan aşırı tedbir, haklı olarak tepki toplamıştır. Bununla ilgili incelemeler de idari yoldan başlatılmıştır. Ancak son 5 gündür polis, büyük bir fedakarlık içinde, vakar ve sağduyu içinde bu milletin bir evladı olarak, milletin kendi evlatlarına karşı son derece hassas bir konumdadır

Bülent Arınç, daha sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu görüşmeye olağanüstülük yüklememek gerekir. Görevim başbakan vekilliğidir, görevimi biliyorum. Hepimizin, toplumun ortak arzusu sokaklara huzur ve güvenin, en önemlisi de sağduyunun hakim olmasıdır. Şiddet içeren gösteriler azalmaya başladı.

Polisimiz tarafından gösterilerin ilk zamanlarında ortaya konan aşırı tedbir, haklı olarak tepki toplamıştır. Bununla ilgili incelemeler de idari yoldan başlatılmıştır. Ancak son 5 gündür polis, büyük bir fedakarlık içinde, vakar ve sağduyu içinde bu milletin bir evladı olarak, milletin kendi evlatlarına karşı son derece hassas bir konumdadır.

İllegal örgütlerin kışkırtmalarına karşı polis üzerine düşeni yapıyor. Bu Cumhuriyeti hep birlikte kurduk. Türkiye’nin zenginliği farklılıkları hoşgörü ile tutmasıdır. Farklılıkların hepsine saygı duyduk, toplumun bütün kesimlerine eşit mesafede durduk. Bize oy vermeyen vatandaşlarımızı her zaman anlamaya çalıştık. Toplumla inatlaşacak bir anlayışın içinde olmadık, olmayacağız. Bize oy vermek zorunda değil ama bize oy vermeyenlerin de talebini dinleriz. Her vatandaşımızın özgürlüğü bizim teminatımız altındadır.

Bütün taleplere açığız, yeter ki şiddet bir ifade diline dönmesin. Çevre duyarlılığı ile başlayan tepkiler artık farklı bir hal aldı. Masum tepkiler illegal gruplar tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’nin itibarına zarar vermektedir. Maalesef istenmeyen bir olay oldu, Abdullah Cömert hayatını kaybetti. Üzgünüz. Ateşli silahla ölmedi, belki başına sert bir cisim ölümüne sebebiyet vermiş olabilir. Ölümüne yol açan olayın fail veya faillerin bulunmasını arzu ediyoruz. Ailesine tekrar başsağlığı diliyorum.

Çevreci duyarlılığını istismar edenler özellikle Ankara’da ağır hasar verdi. Bu olaylardan turizmin de yara aldığını söylemek istiyorum. Dış basının abartılı yayınları itibara zarar verdi.

Biz kendimizi hesaba çekeriz, çekiyoruz. Biz herkesin hükümetiyiz, bu gösterileri doğru okumak için hassasiyet içindeyiz. MHP ve BDP’ye tutumları nedeniyle teşekkür ediyoruz. CHP Genel Başkanı’nın cümlelerine teşekkür ederiz. Yaşanan pek çok olayda CHP’li vekillerin, teşkilatlarının etkisi var. Olayları hiçbir şekilde tasvip etmediği, olayların yatışması olumlu bir dil kullanmasını bekliyoruz.

Gösterileri sabırla izleyen vatandaşlarımızdan daha fazla sabır, sağduyu bekliyoruz.

Her şey devletin kontrolü altındadır. Haklı tepkilerini gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Gözaltında olan çok fazla kişi yok. Alınanlar 1 saat sonra serbest bırakılıyor. Hiçbir vatandaşımızın gözaltında fazla kalmasını istemiyoruz.

Yayalaştırma çalışmasına kimsenin tepkisi olmadı. Burada AVM yapılacağı bilgisini edinen, ağaçların yerlerinin değiştirilmesiyle vatanseverliğin gereği olarak eylem yapıldı. Eylemler, meşrudur, haklıdır, doğrudur. Emniyet güçlerimizin gaz kullanmaya başlaması olayları çığırından çıkarmıştır.

Yargıda dava açan dernek ve yöneticileri ile görüşeceğim. Olaylara başladığında net bakabilsek çevre duyarlılığını olduğunu görebilirdik. Olaylara doğru perspektifle bakmamız gerekirdi. Elbette soruşturma başlatabiliriz. Bu olaylarda değil, başka olaylarda da yanlış yapmış olabiliriz.

Üslup şüpheli önemlidir. Bir insanın ne olduğunu üslubuna bakarak anlayabiliriz. Doğru olan demokrasi içerisinde yöneten insanların çok daha yapıcı olması gerekir. 76 milyona karşı herkese karşı kucaklayıcı üslup içinde olmalıyız. Bu, çevre duyarlılığı olmaktan çıktı.

Polisler bu ülkenin yabancısı değil, güvenlik güçlerimiz. Bunlar ağır bir görev yapıyor. Aşırı şiddet de kullanabiliyor. Fiili saldırı anında kalkanlarını kullanıyor, su sıkıyorlar. Kendi canları mevzu olunca gaz kullanıyorlar. Polislerimize ağır hakaretler yapılmakta, ölmeleri istenmektedir. Polislerimiz, 5 gündür uyumamaktadır, lütfen onlara karşı da anlayışlı olalım. Meşru müdafaa olmadıkça gaz kullanmayın talimatı verilmiştir.

Gezi Parkı’nda çevre duyarlılığı olanlara şiddeti asla tasvip etmiyorum. Oradaki gösteriler kanunsuz da olabilir. Ağaçlar kesilmesin istiyorlar. Gaz sıkmayıp, konuyu anlatacak bir adam lazım. Yasadışı yollarla demokratik taleplerde bulunulamaz. Şiddetin dilini kullanırsanız, kimse sizin talebinize bakmaz. Şiddetle bir yere varamazsınız. Şiddet, şiddete yol açar. Devletin gücü karşısında ezilirsiniz. Terk edilmiş, itilmiş, kakılmış duygusunu yaşadım.

ÖZÜR DİLEDİ
O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum.

BAHÇELİ’DEN GÜL-ARINÇ GÖRÜŞMESİ YORUMU
Köşk’teki Gül-Arınç görüşmesiyle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den bir değerlendirme geldi.

Bahçeli “Sayın cumhurbaşkanı görüşme yapmak yerine Türkiye’yi bir an önce huzura kavuşturmalıdır” dedi.

DAVET, GÜL’DEN GELMİŞTİ
Taksim Gezi Parkı protestoları devam ederken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan’ın Fas’ta olması nedeniyle Başbakanvekili Bülent Arınç’ı Çankaya Köşkü’ne davet etmişti.

CUMHURBAŞKANI DÜN DE KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Kılıçdaroğlu görüşme sonrası, ”Gül’e yetkilerini hatırlattım. Bakanlar Kurulu’nu toplama yetkiniz var dedim” diye konuşmuştu.

ARINÇ: TOPLUMA EN GÜZEL ŞEKLİYLE ANLATILMALI
Bülent Arınç, protestolarla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Burada ne yapılıyor, ne yapılmak isteniyor, topluma en güzel şekliyle anlatılmalıdır” demişti.

Tags