Gaudi’nin dokunduğu şehir: Barcelona

Perşembe, 21 Ağustos 2014 09:34

Barcelona için Katalanların başkenti denebilir rahatlıkla! Şehirde yapılan Olimpiyat Oyunları’nda tabelalar ilk olarak Katalanca yazılmış, ikinci dil olarak İngilizce kullanılmış ve üçüncü dil olarak İspanyolca tercih edilmiş.

terraza_1

Barcelona’yı ve Katalanları anlamak için tarihlerine kısaca değinmek gerekli. Barcelona’nın ilk sakinleri “Laetani” denilen bir grup, Katalanya’nın diğer yerlerindeki yerleşimciler ise “İberler”. Bölgeye önce Yunanlar onları takiben Romalılar ve Müslümanlar geliyor. Sonra Barcelona “Frank”lerin eline geçiyor. Franklar bölgeyi tampon bölge olarak kullanıyorlar. Franklar kuzeyden gelen Vizigotlarla uğraşamayıp bölgeden uzaklaşırken “Guifre el Pilos”, Vizigotları yenilgiye uğratıp 500 yıllık Katalan Krallığı’nın başlangıcını yapmış oluyor.

spaciomm_s_2Bu güzel şehrin en beğendiğim otelini bu hafta sizlerle paylaşıyorum: Hotel OMM! Bu cool otel Passeig de Gràcia’da yer alıyor. Omm’un balkonlu odaları şık, çağdaş bir dekora sahip. Odalar Passeig de Gràcia’ya ya da otelin iç bahçesine bakıyor. Banyoları da çok büyük ve rahat. Hotel OMM’un hazırladığı harika müzik CD’leri ile odada rahatça vakit geçirebilirsiniz.

SuitePaseoDeGracia_102-907x631Otelin çatı katında yüzme havuzu ve muhteşem Barcelona manzaralı bir terası var. Bu terasta kesin içki içmelisiniz. Omm’un buhar banyoları ve spor salonu bulunan Spa merkezinde yüz bakımı ve aromaterapi gibi çeşitli uygulamalar da yapılıyor. Otelin Celler Can Roca tarafından yönetilen, Michelin yıldızlı restoranı “Roca Moo” modern Katalan mutfağının en iyi örneklerinden.

Hazırlayan: Aslı Göknar

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play