Gartner Hype Cycle 2017’de öne Çıkan Yeni Teknoloji Trendleri…

Çarşamba, 25 Ekim 2017 14:34

HAZIRLAYAN : ERGİ ŞENER

Bilgi teknolojileri üzerinde araştırmalar gerçekleştiren ve bu alanda önde gelen araştırma firmalardan olan, Gartner her sene “Hype Cycle” olarak adlandırılan ve farklı sektörlerdeki teknolojilerin evrelerine yönelik bir grafik yayınlamakta. Teknoloji ile tetiklenen konuları, beklentilerin en üst düzeye çıktığı noktaları, beklentilerin düşmesi ile doğru modellerin bulunması ve ürünleşmesi fazlarını analiz eden “Hype Cycle” grafiği bir teknoloji ya da uygulamanın zaman içinde nasıl gelişeceği konusunda fikir verirken; bunun spesifik iş hedefleri kapsamında nasıl hayata geçirileceği ve doğru yatırımların ve stratejilerin planlanması adına da önemli bir görüş sağlıyor. Son yayınlanan Gelişen Teknolojiler (Emerging Technologies) “Hype Cycle 2017” grafiği de yeni teknolojilerin pazardaki algılarına ve statulerine yönelik ipuçlarını paylaşmakta. Gartner, bu çalışmasını, teknolojinin kullanışlılığı, ticari boyutu ya da insanların gerçekten bu teknolojileri ileride kullanıp kullanmayacaklarından ziyade; teknolojinin “pazar açısından değer algısı” olarak değerlendiriyor.
Gartner’ın Hype Cycle grafiği alttaki grafikte gösterildiği şekilde, 5 farklı evreden oluşuyor.

Gartner Teknoloji ilerleme Döngüsü
(Gartner Hype Cycles Phases)

ERGİ1

1-Teknolojik Tetikleme
(Technology Trigger)

2-Beklentilerin Tepe Noktası
(Peak of Inflated Expectations)

3-Hayal Kırıklığı Oyuğu
(Trough of Disillusionment)

4-Aydınlanma Eğimi
(Slope of Enlightenment)

5-Verimlilik Platosu
(Plateau of Productivity)

Her sene, Gartner Hype Cycle grafiğini açıkladığında, özellikle “peak of inflated expectations”da (beklentilerin tepe noktası) yer alan teknolojiler, diğerlerine kıyasla çok daha ön plana çıkıyor. Sektörlerinin önde gelen firmaları, “next big thing” (bir sonraki büyük proje) olarak adlandırdığı çalışma ya da projelerini seçerken, özellikle bu bölümde yer alan teknolojilere odaklanıyorlar. Bu açıdan, bu sene beklentilerin tepe noktasında yer alan teknolojileri bundan sonra çok daha sık duyacağımız kesin.

ERGİ2

2017’nin Hype Cycle grafiği 3 yeni gelişen teknoloji olarak nitelendirilen, ancak mega trend haline gelmesi beklenen teknolojileri öne çıkarmakta: Yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) her yerde; görünmez, sürükleyici deneyimler ve dijital platformlar. Önümüzdeki dönemde, sadece iş hayatına değil, günlük yaşama da oldukça etkisi olacak olan bu mega trendleri detaylı olarak incelemek ve üzerinde düşünmekte yarar var. Bu teknolojilerin doğru uygulanması ve pazara sunulması yüksek derecede rekabet avantajı da sağlamakta.

Her yerde AI:

AI destekli sürücüsüz araçların potansiyel etkilerini bir düşünün: Kazaları azaltabilir, trafiği daha düzenli hale getirebilir ve insanların ev-iş dengelerini daha verimli hale getirebilir. Sürücüsüz araçlar, AI, IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti) ve diğer gelişen teknolojilerin, paylaşım ekonomisi (sharing economy) gibi ekonomik trendler ile entegrasyonu doğrultusunda, pazarı disrupt (yıkıcı) edecek, yeni iş modellerinin öne çıkması olası. Uber, bir teknoloji start-up’ının doğru iş modeli ve kurgu ile özel araçların hakim olduğu bir sanayiyi, “ulaşımı bir servis haline getirerek” (transportation as a service) nasıl dönüştürebildiğine en güzel örnek.
Son birkaç yıldır, medyada sürücüsüz araçlar ile ilgili oldukça büyük bir odak oluşması ve bu alana yönelik sürekli artan haberler, beklentilerin de oldukça yükselmesine neden oldu.

Medyada sürücüsüz araçlarla ilgili övgü dolu hikayelerin sürekli ön planda yer alması, beklentilerin de oldukça artmasına neden oldu. AI’ın sürücüsüz araç konseptinde oldukça önemli bir yeri olması, bu teknolojinin ve makine öğrenim algoritmalarının önemli derecede gelişmesine de yol açmış oldu. AI ile birlikte algılama, görüntüleme ve harita üzerinde yönlendirme konusunda gelişmeler artarken; standardizasyon ve maliyetler hala teknolojinin yayılımına yönelik bariyerler olarak kendini göstermekte. Bu sorunlara yönelik çözümlerin geliştirilmesi ile birlikte, AI’ın önümüzdeki 10 yıl içerisinde en yıkıcı teknolojilerden biri olmayı sürdüreceği aşikar. AI ile birlikte işletlemer, sahip oldukları verileri en verimli şekilde kullanarak yeni durumlara uyum sağlayabilecek ve daha önce karşılaşılmamış sorunları çözebilecekler.

Şeffaf ve Sürükleyici Deneyimler (Transparently Immersive Experiences):
Bu sene gerçekleşen Facebook’un F8 Konferansı’nda, Zuckerberg, AR (Augmented Reality – Artırılmış Gerçeklik) ve sosyal medya arasındaki bağlantıyı farklı bir boyuta taşıyan bir platformu tanıttı. Bu durum, tüketicilere yönelik AR kullanımına yönelik senaryoların tekrar ateşlenmesine neden oldu (Apple’ın son yazılım geliştiricilere yönelik düzenlediği konferansta tanıttığı AR Kit’in de bu konuda oldukça önemli bir etkisi bulunuyor tabi). Sanal dünyayı gerçek dünya elementleri ile bütünleştiren teknolojinin gerçekten de pek çok sektör açısından büyük bir potansiyeli bulunuyor.
Sürükleyici deneyimler söz konusu olduğunda; teknoloji insanlar, işletmeler ve nesneler arasında şeffaflık getirmekte. Teknolojinin daha uygulanabilir, bağlamsal ve akışkan hale gelmesi, insan merkezli olmasının da önünü açmakta. Bu alanda, AR’ın dışında, dijital teknolojiler, bağlantılı evler, sanal gerçeklik (virtual reality – VR) ve 4D baskı gibi konular da işletmelerin odağında yer almaya başlayacak.

Dijital Platformlar:

Bitcoin ve Ethereum’un artan popularitesiyle birlikte blokchain’in dijital dünyada artan etkisi, bundan böyle de blockchain’ı sıkça duyacağımızı göstermekte. Bununla birlikte blockchain teknolojisinin uygulama alanları genellikle pilot aşamasında. Ancak, Gartner’a göre de blockchain in bütün endüstrilere yönelik yıkıcı etkisi olacak ve pek çok sektörü yeniden düzenleyecek.
Dijital şirketler, bölümlere ayrılmış teknik altyapılardan ekosistem uyumlu platformlara evriliyor. İşletmeler, platform tabanlı iş modelleri oluşturma konusunda ve bu hareketin desteklenmesi için hangi teknolojiye ihtiyaç duyulduklarını düşünmek zorundadırlar. Bu alandaki diğer teknolojiler arasında 5G, dijital ikizler, IoT platformları ve kuantum hesaplama yer alıyor.