Galaxy Note 3′ün gerçek fiyatı sizi çok şaşırtacak!

Cumartesi, 5 Ekim 2013 11:35
Samsung_Galaxy_Note_3

Samsung’un yeni 5.7 inç’lik dev cebi Galaxy Note 3, şu sıralarda hakkında en çok konuşulan modeller arasında. Türkiye’de satışa sunulan Note 3, henüz tüm dünyada piyasaya sürülmedi ancak cihazın dahili bileşenleri şimdiden ortaya döküldü.

Galaxy Note 3′ün bileşenleri üzerinde yapılan incelemeye göre Türkiye’de yaklaşık 2.200 TL’ye satılan cihaz, Samsung’a 240 dolara mal oluyor. Bu fiyat, cihazın selefinden sadece 20 dolar daha yüksek. Bu ek maliyetin nedeniyse hızlanan işlemci ve daha yüksek kapasiteli RAM.

Note 3′ün çeşitli çiplerinin ve güç yönetimi entegre devrelerinin Qualcomm tarafından sağlandığı gözleniyor. Bunun yanında Samsung, Note 3′e kendi RAM’ini ve flaş belleğini eklemiş. S-Pen’in algılanmasında kullanılan dijitalleştirici denetim modülünde Wacom’un imzası bulunurken NFC çipleri, Broadcom tarafından sağlanmış.

Bu arada, ortaya çıkan üretim maliyetinin, sadece kullanılan bileşenlerin maliyeti olduğu da unutulmamalı. İşin içine bir de bu parçaların birleştirilmesi, yapılan kalite kontrol testleri, dağıtım ve reklam maliyetleri girdiğinde, bir Galaxy Note 3′ün toplam maliyeti tabii ki daha yüksek olacaktır.

chip.com