Galatasaray’da kriz! 3. Terim dönemi sona erdi

Çarşamba, 25 Eylül 2013 09:30
030420132029351559617_2

Galatasaray Yönetim Kurulu saat 17:00′de Türk Telekom Arena Stadı’nda biraraya geldi. 2 saat süren Yönetim Kurulu toplantısından Fatih Terim ile yolların ayrıldığı kararı çıktı. Kararı Galatasaray Basın Sözcüsü Şükrü Ergün duyurdu.

Daha sonra kulüp Fatih Terim’le yolların ayrıldığını borsaya bildirdi.

KAP’a yapılan açıklamada şöyle denildi: “Şirketimiz Yönetim Kurulu, 24.09.2013 tarihinde yapmış olduğu toplantıda profesyonel futbol takımımızın teknik direktörlük görevini yürüten Sn.Fatih Terim’in sözleşmesinin feshedilmesine oybirliği ile karar vermiştir.”
Web sitesinden açıklama yapıldı

Galatasaray, Terim’in ayrılışını KAP’a bildirdikten sonra resmi web sitesinden de bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Fatih Terim’in yeni sözleşme önerisini kabul etmediğini açıklaması nedeniyle Yönetim Kurulu’nun bir karar alması gerektiğini ve camianın daha fazla yıpratılmaması için Terim’e sözleşmesinin feshi için bildirimde bulunma kararı alındığı belirtildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Son günlerde Profesyonel Futbol Tamımızla ilgili yaşanan gelişmeler, bugün düzenlenen Galatasaray Sportif A.Ş. (Kulüp) ve Şirketimizin kurucu ve hakim hissedarı olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurullarında ayrı ayrı müzakere edilerek değerlendirilmiştir. Yönetim Kurullarımızın sözleşmesini iki yıl uzatma kararı almasına cevaben Teknik Direktörümüz Sayın Fatih Terim’in kendisine yapılan yeni sözleşme önerisini kabul etmediğini açıklamış olması Yönetim Kurulumuza yeni çözümler aramak konusunda önemli bir sorumluluk yüklemiş bulunmaktadır.

Yaşanan gelişmeler Galatasaray’ın tüm sportif başarılarının temelinde yer alan Galatasaray değerlerine zarar verecek aşamaya gelmiştir. Yönetim Kurulumuz her şeyden önce bu değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması sorumluluğu altındadır. Galatasaray’ın tarihsel süreçte oluşmuş yönetim şekli gerek kurum içi hiyerarşi bakımından gerekse görev, sorumluluk ve yetkilerin dağıtımı bakımından kuşku ve tereddüt götürmeyecek ölçüde bellidir ve nettir.

Bu sorumluluğun gereği olarak camiamızın daha fazla yıpratılmasını engellemek amacıyla Yönetim Kurullarımız oybirliği ile Sayın Terim’in sözleşmesinin feshi için kendisine bildirimde bulunulması kararı almıştır.

Bu kararın Şirketimiz, Kulübümüz ve de Sayın Terim için hayırlı olacağı umuduyla, Sayın Terim’e Kulübümüze verdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür eder, Milli Takım’ın başında devam edeceği kariyerinde elde edeceği başarıların tüm camiamızı gururlandıracağının bilinmesini isteriz. ”

Ergün’ün açıklamaları

Türk Telekom Arena’da yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından GSTV’de canlı yayına katılan Galatasaray Basın Sözcüsü Şükrü Ergün, Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu’nun aldığı kararı okudu.

Terim’in, kendisine yapılan sözleşme uzatma teklifini kabul etmediği belirten Ergün, bu durumun, yönetim kurulunu yeni çözümler aramaya yönlendirdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Son günlerde profesyonel futbol takımımızla ilgili yaşanan gelişmeler, bugün düzenlenen Galatasaray Sportif AŞ (Kulüp) ve Şirketimizin kurucu ve hakim hissedarı olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği yönetim kurullarında ayrı ayrı müzakere edilerek değerlendirilmiştir. Yönetim kurullarımızın sözleşmesini iki yıl uzatma kararı almasına cevaben teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim’in kendisine yapılan yeni sözleşme önerisini kabul etmediğini açıklamış olması, yönetim kurulumuza yeni çözümler aramak konusunda önemli bir sorumluluk yüklemiş bulunmaktadır.”

Yaşanan gelişmelerin Galatasaray’a zarar verecek duruma geldiğini aktaran Ergün, “Yaşanan gelişmeler, Galatasaray’ın tüm sportif başarılarının temelinde yer alan Galatasaray değerlerine zarar verecek aşamaya gelmiştir. Yönetim kurulumuz, her şeyden önce bu değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması sorumluluğu altındadır. Galatasaray’ın tarihsel süreçte oluşmuş yönetim şekli, gerek kurum içi hiyerarşi bakımından gerekse görev, sorumluluk ve yetkilerin dağıtımı bakımından kuşku ve tereddüt götürmeyecek ölçüde bellidir ve nettir” ifadelerini kullandı.

Terim ile yolların ayrılma kararının oy birliğiyle alındığını vurgulayan Şükrü Ergün, şöyle konuştu:

“Bu sorumluluğun gereği olarak, camiamızın daha fazla yıpratılmasını engellemek amacıyla yönetim kurullarımız oy birliği ile Sayın Terim’in sözleşmesinin feshi için kendisine bildirimde bulunulması kararı almıştır. Bu kararın şirketimiz, kulübümüz ve de Sayın Terim için hayırlı olacağı umuduyla, Sayın Terim’e kulübümüze verdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür eder, milli takımın başında devam edeceği kariyerinde elde edeceği başarıların tüm camiamızı gururlandıracağının bilinmesini isteriz.”

Öte yandan, yönetim kurulu toplantısında karar alındığı sıralarda teknik direktör Fatih Terim’in antrenmanda olduğu ve kendisine bir tebliğin ulaşmadığı belirtildi.

“Dur demek zorundaydık”

Ergün, Fatih Terim’in görevine son verildiğini GS TV’de açıklamasının ardından Türk Telekom Arena’da bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu’nun son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine bazı kararlar aldığını vurgulayan Ergün, şunları söyledi:

“Bugün toplanan yönetim kurullarımız, son günlerde futbol takımımız ve kulübümüz üzerinde yoğunlaşan spekülasyonların, ciddi anlamda kulübümüze ve takımımıza zarar oluşturduğunu gözlemlemiştir. Bu zarara bir yerde ‘dur’ demek gerekiyordu. Bunun üzerine böyle bir karar aldık. Sayın Terim’e 2 yıllık bir kontrat önerimiz oldu ancak bu öneri kabul görmedi. Biz de bunun üzerine bir araştırma içine girme durumunda kaldık.”

Sarı-kırmızı kulübün uzun yıllarda oluşmuş geleneklerinin de zarar görmeye başladığını aktaran Ergün, “Oluşan spekülasyonlardan bu geleneklerimizin zarar görmeye başladığını hissettik. Aynı şekilde Galatasaray’ın çok uzun yıllarda oluşmuş bir yönetim hiyerarşisi vardır. Bu hiyerarşi, kuralları, katmanları ve iletişim tarzı çok net ve belirgindir. Bunun da dışına çıkıldığını hissettiğimiz zaman, değerlerimizi koruma adına böyle bir karar aldık. Sayın Terim’e, kulübümüze ve takımımıza hayırlı olacak bir karardır” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, “Taraftarlar sosyal medyada yönetimi eleştiriyor. Ne söylersiniz?” sorusuna Ergün, “Sosyal medyada çok ciddi tebrik ve teşekkür mesajları da alıyoruz” yanıtını verdi.

Basın mensuplarından soru almayacağını belirten Şükrü Ergün, yeni teknik direktörün kim olacağı sorusuna “Araştırıyoruz” yanıtını verdikten sonra stattan ayrıldı.

Aysal sinyali vermişti

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, gündemdeki Fatih Terim konusu ile ilgili olarak bugün öğlen saatlerinde Odeabank ile yapılan sponsorluk anlaşmasının imza töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştı.

“Önümüzdeki 24 veya 48 saat içinde bir karar alınacaktır” diyen Ünal Aysal, Terim ile yolların ayrılması ihtimali için de “Hiçbir teknik direktörle görüşme yapmadık. Ancak bir karar alınırsa hemen görüşmeler yapılır. Gerekirse en iyi yerli ya da yabancı profesyoneller bulunabilir” demişti.

Milli Takım

Fatih Terim bir süre önce TFF tarafından 4 maçlığına A Milli Futbol Takımının başına getirilmişti.