Galata Kulesi’nde içki yasaklanıyor mu?

Pazartesi, 15 Nisan 2013 15:40

galata00Galata çevresinde alkol yasağı için barikat kuran, tekel bayilerini kapatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Galata Kulesi’ne alkol yasağı mı getiriyor?

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, Galata Kulesi Yetkilisi Hakan Özçapak, her yıl temmuz ayında yenilenen kira kontratının belediye tarafından tek taraflı olarak feshedildiğini anlattı.

Belediyenin herhangi bir gerekçe göstermediğini anlatan Özçapak, yasadaki kanunlar gereği belediyelerin kiraladıkları işletmelere 1 ay önceden haber vermek suretiyle el koyabildiğini aktardı. Beltur yetkililerinin gelip, kendilerinin işleteceğini söylediğini aktaran Özçapak, bu aşamada kendilerine kuleyi boşaltmaktan başka çare kalmadığını, yargı yolunun da sözleşme gereği kapalı olduğunu söyledi.

Geçen yıl alınan bir kararla Galata Kulesi çevresinde içki içmek yasaklanmıştı. Çevre kirliliği yaratıldığı ve çok fazla gürültü yapıldığı gerekçesi ile alınan bu kararın ardından çevredeki tekel bayileri de kapatıldı. İçki satışının da yapıldığı kule içindeki restoran da farklı gerekçeler ile birkaç kez mühürlendi.

Tags