G-20 zirvesinde protokol krizi! Obama ile Putin arasına Latin alfabesi girdi

Perşembe, 5 Eylül 2013 14:13

Obama-PutinABD ile Rusya arasındaki gerginlik G-20 zirvesinin oturma planını bile değiştirtti.

Oturma planı, Obama ve Putin’in yakın olmaması için Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine göre yapıldı.

G-20 GERGİN GEÇECEK

Dünya liderlerinin katılacağı G-20 zirvesi, ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda yaşanan görüş ayrılığı nedeniyle “soğuk savaş” atmosferinde açılıyor.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bugün başlayacak G-20 zirvesinde, dünyanın en güçlü iki lideri, ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konusunda karşı karşıya gelecek.

İnanılır gibi değil! Bu yöntem ingilizce konuşturuyor. Uzmanların tavsiye ettiği ingilizce konuşma yöntemi hangisi Tıklayın!
Zirve, Washington ve Moskova ilişkilerinin son yılların en gergin döneminde gerçekleşiyor. İki ülke ilişkileri Suriye’nin yan ısıra Moskova’nın CIA eski çalışanı Edward Snowden’a sığınma hakkı vermesi nedeniyle de gerilmiş durumda.

KİRİL YERİNE LATİN ALFABESİ

Bu gerginlik zirvenin oturma planında yeniden bir düzenlenmeye gidilmesine neden oldu.

Kiril alfabesi uyarınca yapılan ilk oturma planında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında sadece Suudi Arabistan Kralı Abdullah yer alıyordu.

OTURMA PLANI DEĞİŞTİ

NTV’de yer alan habere göre, iki lider arasındaki tansiyonun zirve öncesi tırmanmasıyla oturma planında değişikliğe gidildi ve yeni düzenleme Latin alfabesine göre yapıldı.

ERDOĞAN ARALARINDA OLACAK
Yeni planda Obama ile Putin arasında aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da bulunduğu 5 lider yer alıyor.

İKİLİ GÖRÜŞME İPTAL
ABD-Rus ilişkilerinin yakın geçmişin en gergin döneminden geçtiğine işaret edilirken, iki ülke liderini bir araya getirecek ikili görüşmenin 50 yıldan fazla bir süredir ilk kez iptal edildiğine de dikkat çekiliyor.

Zirveyi yaklaşık 3 bin gazeteci takip ediyor. Sabahın ilk saatleri ile birlikte gazeteciler, G-20 zirvesinin yapılacağı St. Petersburg’daki Konstantin Sarayı’na teknelerle taşındı.