Futbolun Başkenti Brezilya’ya Giderken…

Salı, 24 Haziran 2014 10:05

Futbol denince akla gelen ülkelerin başında yer alıyor Brezilya. Dünyaya adeta futbolcu ihraç eden ve birçok ismi marka haline getiren Güney Amerika ülkesi, yaklaşık 50 yıl aradan sonra Dünya Kupası’na ev sahipliği yaparak bir kez daha görücüye çıkıyor.

Türkiye’ye oldukça uzak bir mesafede bulunan ve çoğu özelliğine aşina olmadığımız bu renkli ülke, ziyaretçilerine samba ve futboldan daha fazlasını vadediyor. Daha önce Brezilya’ya hiç gitmemiş ve Dünya Kupası vesilesiyle ilk kez tanıma imkanı bulacak olanlara tavsiyemiz: Bu yazıyı dikkatle okuyun.

 

‘Bildiğiniz gibi değil!’

Yazının bu kısmı, çok derinlere inmeden Brezilya’yı kısaca tanımak isteyenlere: Brezilya, 26 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan, 200 milyon nüfusa ve güçlü bir ekonomiye sahip devasa bir ülke. Yüzölçümü yaklaşık 8,5 milyon metrekare; yani kabaca Türkiye’nin 11 katı büyüklüğünde. Bu yönleriyle Brezilya, Güney Amerika kıtasının yarısına tekabül ediyor.

IMG_5381Brezilya, çoğunluğu Avrupa göçmeni nüfustan oluşan kozmopolit bir ülke; ama Avrupa’ya hiç benzemiyor. Aynı zamanda hatırı sayılır oranda Afrika menşeli vatandaşı var; lakin Afrika’nın yanından geçmiyor. Amazon yerlileri de nüfusun bir yapı taşını oluşturuyor, ne var ki ülke asla bir kabile devleti değil. Komşuları ile arasında Latin kültüründen gelen bazı benzerlikler olsa da iki toplumu birbirinden ayıran keskin çizgiler var. Kısaca Brezilya, kendine has farklı bir ülke.

 

Ne yenir, ne içilir?

Brezilya mutfağı demek Avrupa, Afrika ve yerli tatların bir tür karışımı demek. Yani, Türk mutfağı gibi zengin içeriğe sahip bir ülkenin insanına hitap eden doğru düzgün bir şey yok demek… Yalnız, bu ülkede adına ‘churrasco’ denilen ve kebap tariflerine orjinal bir yorum getiren öyle bir et servisi mevcut ki, Brezilya’ya gelip te bir ‘churrascaria’ ya uğramadan dönenlerin çok şey kaybettiğini söylemeyi mümkün hale getiriyor. Ayrıca çok sayıda İtalyan kökenli vatandaşın yaşadığı ülkede, Roma’yı aratmayacak tür ve lezzetlerde pizza yemek mümkün. Kilo ile servis veya açık büfe restoranlar en yaygın restoran çeşitleri.

Brezilya seyahatinde, bir süreliğine çaya ara vermek ve kahveyi memleketinde içmek en doğrusu. Ülkenin milli içeceği ‘Guarana’yı muhtemelen seveceksiniz. Diğer yandan bir meyve cenneti olan ülkede envai çeşit nektar ve karışımlarını denemeniz tavsiye edilir. Herhangi bir ‘lanchonete’de (hafif yemek büfesi) veya otel kahvaltısında bulabileceğiniz ‘Pao de Queijo’ ise atıştırmalık için iyi bir alternatif. Ayrıca ‘açai’ denilen ve Brezilya’ya has bir meyveden üretilen dondurmaya müptela olabilirsiniz. Bu arada yemek yediğiniz yerde gelen hesabın iki farklı rakamı işaret etmesi sizi yanıltmasın; zira ülke genelinde servis ücreti adı altında yüzde on bahşiş vermek adettendir.

Hazırlayan: Kamil Ergin/Sao Paulo

 

Yazının devamı Dipnot Tablet Dünya Kupası Özel Eki’nde…

Dipnot Tablet’in 170. sayısı için ise buraya tıklayın.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play