Futbola “Soccer” demeseler iyi çocuklar aslında

Salı, 8 Temmuz 2014 14:34

Futboldan anlamayan ülke olarak anılan ABD’yi analiz eden Cengizhan Çelik ‘Futbola “Soccer” Demeseler İyi Çocuklar Aslında’ yazısında detaylı bir şekilde anlattı. Hepsi Dipnot Tablet 172. sayıda..

 

Yazıdan bir bölüm; 

Dünya Kupası öncesi ülkesindeki son maçını biz Türklere karşı oynadılar… Maçın başlamasına saniyeler kala Amerikan taraftarları büyük bir pankart açtı; Pankartta elinde Dünya Kupası olan Özgürlük Heykeli, üstünde ise “The new American dream” yazılıydı.

Yeni American rüyası tıpkı Hollywood yapımları gibi aslında… Senaryonun daha giriş kısmındayız, gelişme ve sonuç kısımlarını önümüzdeki Dünya Kupaları’nda izliyor olacağız.

Futbola ‘soccer’ demeleri, 1-1 biten Portekiz maçı sonrasında “Maç neden uzatmaya gitmedi” sorusunu Twitter’da TT yapmaları, maçın sıkıcı geçtiği anlarda “Hadi bizi eğlendirin” diye tezahürat yapmalarını saymazsak adım adım büyüyen bir futbol ülkesine şahitlik ediyoruz aslında.

Amerika için, bağımsızlığını kazanmalarının ardından İngiltere ile bağlarını koparmak için futboldan uzak durarak Amerikan futbolu, hokey gibi sporlara ağırlık verdiği söylenirdi hep. Aslında objektif bir biçimde ele alırsak durum o kadar da vahim değil.

Pek kaale alınmaz ama 1930 Dünya Kupası’nda 3. olmuş, daha doğrusu yarı finale kalmış, 2002′de de çeyrek final görmüş bir takımdan bahsediyoruz. Ayrıca futbol ABD’de takım sporlarının popülerliği noktasında, Amerikan futbolu, beyzbol, basketbol ve buz hokeyinin ardından beşinci sırada geliyor. Buna rağmen 2002′de çeyrek final, 2010′da ikinci tur gördüler.

Kısacası ABD Milli Takımı, son dört Dünya Kupası’nın üçünde gruplardan çıkıp, bir defa çeyrek final gördü.

Bu sene ise gücünü hissettire hissettire geldiler. Dünya Kupası’nın en büyük sürprizi olan ve İngiltere, İtalya, Uruguay’lı ölüm grubundan lider çıkan Kosta Rika Dünya Kupası elemelerinde ABD’nin ardından ikinci olmuştu. Turnuvanın bir diğer sürprizi Meksika ise grubu dördüncü bitirerek Asya’dan Lübnan’la baraj maçı oynamak zorunda kaldı.

Ayrıca küçümsediğiniz Amerika, bizim 35. olduğumuz FİFA sıralamasında 13. sırada ve bizimle yaptıkları son iki hazırlık maçının ikisini de kazandılar..

Soccer diyerek Dünya Kupası kazanacaklar at FAV’a bekle. Futbolda da feci prim gördüler… Başkanından, Amerikan futbolcusuna, basketbolcusundan halkına hepsi ‘One Nation, One Team’ mottosunun altında toplandı. Bunu büyük bir pazarlama stratejisi izledi. En güçlü oldukları alan Slikon Vadisi de kendilerine desteklerini esirgemedi. Twitter, Google gibi şirketler tarafsızlığını bir kenara koyarak ABD’ye alenen destek verdiler. Bu pazarlama spontane gelişen bir şey olamaz.

2026 yılında ABD’nin kuruluşunun 250. yılı kutlanacak. Tıpkı bizim Hedef 2023 sloganı gibi onlar da kendi evlerinde düzenlemeyi arzuladıkları Dünya Kupası’nda “Yeni Amerikan Rüyasını” kaldırmak istiyorlar.

 

Yazının tamamı için:  

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play