Futbol takımlarının slogan tescili savaşı! Lider Beşiktaş

Cumartesi, 20 Nisan 2013 12:19

aaaaFutbol kulüpleri artık sadece yeşil sahalarda birbirlerine rakip olmuyor, saha dışında da kıyasıya bir mücadele içine giriyorlar.

Son yıllarda yapılan marka tescil ve patent başvurularında futbol kulüpleri kıyasıya bir mücadele içindeler. Taraftarları için üretmiş oldukları her türlü ürünün adını, şeklini hatta sloganını bile tescil ettiren klüpler bu alanda da rekabetin uzun yıllar devam edeceğinin sinyalini veriyorlar. Türk Patent Ensititüsü’ ne en çok başvuru yaparak dikkatleri üzerine çeken Beşiktaş Spor Klübü bu alanda liderliği elinden bırakmıyor,

Asist Patent Marka ve Patent Vekili Zafer Dindar futbol kulüplerinin son yıllarda markalaşma alanında büyük adımlar attığını ve çıkardıkları her ürünün patentini alarak rakiplerinden bir adım daha önde olmak istediklerini vurguladı.

Türk Patent Ensititüsü kayıtlarına göre futbol klüplerinden Beşiktaş Spor klübünün bu alanda lider olarak devam ettiği bu ligde 90 tescilli markası var. İkinci sırada Fenerbahçe Spor Klubünün ise 87 tescilli markası olduğunu belirten Asist Patent Marka Vekili Zafer Dindar Galatasaray Spor Klübünün ise 68 tescilli marka ile üçüncülüğünü koruduğunu iletti.

Öte yandan Anadolu Klüplerinin de markalaşmaya büyük önem verdiğini hatırlatan Zafer Dindar yakın gelecekte Anadolu Klüplerinin gelirlerinin artmasıyla birlikte bu alanda üç büyüklere rakip olacaklarını belirtti.

Futbol kulüpleri özellikle logolarını, kulüp isimlerini ayrıca sloganlarını tescil ettirdiğini belirten Asist Patent Vekili Zafer Dindar Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım’ ın söylediği “ Son sözümüz Fenerbahçe” ifadesini bile kulübün slogan olarak tescil ettirdiklerini kaydetti.

Futbol Klüplerinin Marka Tescil Sayısı
Beşiktaş Jimnastik Klübü : 90
Fenerbahçe Spor Klübü :87
Galatasaray Spor Klübü :68
Trabzonspor Klübü : 23
Bursaspor Klübü :18
Kasımpaşa Spor Klübü :16
Karabük Spor Klübü :13
Eskişehir Spor Klübü :9
Kayserispor Klübü :6
Gaziantep Spor Klübü :4
Gençler Birliği Spor Klübü :4
Orduspor :2
Antalya Spor Klübü: 1
Sivasspor Klübü :1
Akhisar Belediye :1
Mersin İdman Yurdu :1
Elazığ Spor Klübü :0
İstanbul Büyükşehir Belediye Spor : 0

Tescil Edilmiş Bazı sloganlar :
Son sözümüz Fenerbahçe
Bize her yer Trabzon
Dumanlı kentin puslu çocukları
Alayına isyan !
Çarşı her şeye karşı !