FT: Türkiye’deki skandal Erdoğan’a doğru ilerliyor

Cuma, 27 Aralık 2013 13:15

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’de devam eden rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu bugünkü manşetlerine taşıdı.

Andrew Finkel imzalı yazıda soruşturmanın bakanlardan, başbakanın ailesine doğru ilerlediğini ve Erdoğan’ın siyaseten hayatta kalma mücadelesi verdiğini söylendi. Başbakan Erdoğan’nın “Asıl hedef benim” sözlerine yer verilen yazıda Erdoğan’ın soruşturmaları hükümeti devirmeye yönelik olarak tasarlanmış “2 istiklal savaşı” olarak yorumladığı söylendi.

Erdoğan’ın kabinedeki 10 bakanı değiştirmesi ile piyasaların da etkilendiği ve borsanın düştüğü anlatılan yazıda durumun Washington tarafından da yakından izlendiği ve bir ABD’li dışişleri uzmanı olan Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezin’den Anthony Cordesman’ın kriz büyüdüğü takdirde ABD için büyük sorun olacağı çünkü Türkiye’nin ABD’nin Ortadoğudaki stratejisinde önemli rolü olduğu ve önemli bir müttefik olduğunu söylediği vurgulandı.

17 Aralık operasyonunda gözaltına alınanlar arasında kabine bakanlarının oğullarının da olduğu anlatılan yazıda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in kendi oğlunu da soruşturmak gibi zor bir durumunda kalmış olduğu anlatıldı. Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ise milletvekili olmadan bakan olarak görevlendirildiği bilgisine yer verildi. Muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise Ala’yı derin devlet unsuru olarak suçladığı belirtildi.

Screen Shot 2013-12-27 at 11.13.26