FT: Sosyal medya yasakları Türk ekonomisini olumsuz etkiliyor

Salı, 15 Nisan 2014 10:03

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’deki Twitter ve Youtube yasaklarının Türkiye’nin ekonomisini olumsuz etkilediğini yazdı. Gazete, Türk ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığını belirtirken, Türkiye’yi yakın zamanda vasat bir büyüme ivmesi beklediğini öngördü.

FT haberinde “Asıl tehlike ülkenin siyasetinde. Geçen seneki yolsuzluk skandalları ile Mart ayında gerçekleşen yerel seçimler arasındaki çalkantılı dönemde hükümet Twitter ve Youtube’u yaşakladı. Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı ve önümüzdeki yılki genel seçimlerle beraber; düşük tasarruf oranı, kısa dönemde yabancı yatırımcıya bağımlılık ve büyüyen bütçe açığı gibi ülkenin kronikleşen sorunlarının çözüme kavuşturulmasına yönelik çok az bir umut var.” dedi.

FT hükümetin sosyal medyaya odaklanmış durumda olduğunu belirterek, “yolsuzluk iddialarının yayınlanmasından sonra sosyal medyanın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belalısı olduğunu” yazdı.

Haberde Boston Danışma Şirketi’nin raporuna yer veriliyor. Rapora göre internet, Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYH) yüzde 1,7′lik bir etki yapıyor. Ancak 2017 yılına kadar bu etkinin ortalama yılda yüzde 19 artması bekleniyor. Bu oran internetin, Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörü olduğu anlamına geliyor.