Fransız polisi Calais’deki mülteci kampını boşaltmaya başladı bile

Çarşamba, 28 Mayıs 2014 12:39

Fransa’nın kuzeydeki kenti Calais’de Fransız polisi Asya, Ortadoğu ve Afrika’dan gelen 800 mültecinin bulunduğu kampı boşaltmaya başladı.

Fransız yetkililer kampın, gitgide yayılan uyuz salgını nedeni ile boşaltıldığını söylüyorlar. İngiltere’ye ulaşmaya çalışan mülteciler kamp yıkılırsa gidecek başka yerlerinin olmadığını söylüyorlar. Fransız polisi kampın terkedilmesi için son tarihin geçmesinin ardından kampa giriş yaptı.

Çevik kuvveti taşıyan otobüsler Çarşamba günü erken saatlerde kampa ulaştı.

Bölgedeki eylemcilerle karşikarşıya gelen polis ardından kampa girerek mültecilere toplanmalarını söyledi. Mültecilerin çoğu direnmedi. BBC muhabine konuşan Eritreali bir mülteci “Yeniden deneyeceğim” dedi.

Fransa 2002 yılında Kızıl Haç’ın Calais yakınlarındaki mülteci merkezini kapatmıştı bunun yerine yasadışı kamplar kuruldu.

Fransa’da AP seçimlerini mülteci karşıtı ve AB karşıtı party Ulusal Cephe’nin kazanmasının ardından Fransa’nın sınır güvenliğini sıkılaştırması bekleniyordu. 2017 seçimlerinde yeniden Cumhurbaşkanlığına aday olacak olan Eski Cumhurbaşkanı ve Nicolai Sarkozy de Fransa’nın Schengen vize bölgesinden çıkması gerektiğini açıklamıştı.