Fransız dergisinde Paris suikastlarıyla ilgili ‘yeni bulgular’

Pazartesi, 23 Aralık 2013 17:28

9 Ocak 2013′de Paris’teki Kürt Enstitüsünde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından devam eden soruşturma ile ilgili yeni bulgular L’Express dergisinin haberinde yer aldı.

Eric Pelletier’in haberine göre zanlı cinayetten bir gün önce Kürt Enstitüsünün üyelerininin bulunduğu listenin fotoğrafını çekti. Zanlı Ömer Güney’in siyasi olarak da sağ görüşlü olduğu anlatılan haberde Güney’in telefonunda yapılan incelemenin sonuçları şöyle aktarılıyor: “Lyon yakınlarındaki Ecully’de bulunan polise bağlı teknik ve bilimsel araştırma laboratuvarı, Ömer Güney’in kullandığı Nokia marka cep telefonunun hafızasından silmeye çalıştığı fotoğraflara ulaştı. Fotoğraflar, cinayetlerden bir gün önce Güney’in gecenin bir vakti, Villiers-le-Bel’deki bir Kürt derneğine, üyelerin bulunduğu listeyi fotoğraflamak için girdiğini kanıtlıyor. Saat 04.30 ve 05.30 arasında, Türk devletine muhalif olan 329 üyenin üzerlerinde isimleri, adresleri ve telefon numaraları olan kimliklerini tek tek fotoğraflamış… Ömer Güney anahtarların yedeklerine sahip olduğu için içeri girebilmiş.”

L’Express, Kasım ayında hâkim Jeanne Duyé tarafından sorgulanan Ömer Güney’in bu fotoğrafları çektiğini kabul ettiğini, fakat bunu ‘adını vermediği’ PKK içinde bir kadronun talimatıyla yaptığını ve kendisinden bu bilgileri “dışarıya göndermesi” istendiğini söylediğini aktarıyor. Derginin haberine göre Güney daha sonra bu listeyi Paris’te Kürt hareketini destekleyen ‘kimliğini bilmediği ve adresini unuttuğu’ birine veriyor ve sonra “telefonun hafızasını boşuna doldurmamak için” silmeye çalışıyor.

Derginin haberi şöyle devam ediyor: “Ömer Güney’i Münih’te Alman polisler tarafından sorgulanan arkadaşları ve iş arkadaşları sakin ve ‘bir kuşu bile öldürme becerisi olmayan biri’ olarak tanımlıyor. Onlara göre Ömer, ayrılıkçı fikirlerden de uzak biri. Aksine, ‘Türkiye’de aşırı sağ’ sempatizanı, MHP’ye yakın ve atış poligonuna sık giden biri. İki tanık, Güney’in üzerinde, aşırı sağcı ‘Bozkurtların’ sembolü ‘üç hilal’ bulunan bir yüzük taktiğini doğruluyor. Tanıklardan biri, Güney’in odasında büyük bir Türk bayrağı olduğunu ve İstanbul’un en büyük futbol kulüplerinden Galatasaray tutkunu olduğunu hatırlatıyor.”

Haberde ayrıca “Soruşturmayı yürüten yetkililere göre Ömer Güney, Türkiye’de ‘alışılmamış ve teknik numaralara benzeyen’ numaralara onlarca kısa mesaj göndermiş olabilir” diyor ve Güney’in Ankara’da “kimi bu kadar sık ve gizlice aradığının bulunması için şimdi Ankara’daki yetkilerin desteğini talep edilmeli” deniliyor.