Fransız basını Hollande’in Türkiye ziyareti için ne dedi?

Pazartesi, 27 Ocak 2014 18:33

Hollande’in Türkiye gezisi Fransız medyasında “Hollande mayınlı tarlaya gidiyor”, “En kötü zamanda ziyaret” ve “Hollande kaynayan bir Türkiye’ye gidiyor” başlıkları ile anlatıldı.

LE FIGARO: Hollande mayınlı tarlaya gidiyor

“Hollande’in Türkiye ziyareti, mayınlı tarlada torba içinde koşarak yarışmaya benziyor. İki günlük ziyaretinde pek çok tuzak dosya, Cumhurbaşkanı’nı bekliyor. Hükümet aralık ayı ortasından bu yana bir yolsuzluk skandalı ile sarsılıyor, AB üyelik dosyası, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen Suriyeli mültecilerin dramı, ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek’in dosyası ya da en önemli zanlının devlet organları ile ilişkide olduğu iddiası ortaya atılan üç PKK’lı kadının Paris’te öldürülmesi… Üstelik Müslüman Kardeşler’e verdiği destekle Ortadoğu’da izole olan bir Türk dış politikası… Valeurs Açtuelles dergisinin son anketinde Fransızların yüzde 83’u Türkiye’yi AB’de istemiyor. Bu bütün Avrupa ülkelerindeki en büyük skor. Hollande kendi döneminde Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağını söyledi ama müzakereleri de destekliyor. Bu konudaki tavrını anlamak hayli güç. AB Bakanı Thierry Repentin heyette bile yok.”

LIBERATION: En kötü zamanda ziyaret
“Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğine düşmanca yaklaşan tavrından sonra sosyalistlerin iktidara gelmesi, iki ülke ilişkilerinin canlanması açısından bir fırsat olarak görülüyor. Üstelik Türkiye, dinamik ekonomisi ve jeostratejik rolü sayesinde bölgesel bir güç olduğunu göstermişken… Ancak birçok Türk aydın ve demokrata göre, bugün başlayacak olan iki günlük ziyaret biraz “vakitsiz” oldu.”
L’Opinion gazetesi ise “Hollande, Erdoğan’a karşı ılımlı isim Gül kartını oynayacak” başlıklı haberinde, Türkiye’de iktidarın bölündüğünü ve Fransa’nın “daha ılımlı olan Abdullah Gül tarafını desteklediğini” yazdı.

LES ECHOS: Hollande kaynayan bir Türkiye’ye gidiyor
“Hollande’in çalışma arkadaşları, Türkiye’nin, ziyaretin kararlaştırıldığı tarihten daha farklı bir durumda olduğunu kabul ediyor ve ‘Faydalı mesajlar vermek için, diyaloğa girmek, her zaman sırtını dönmekten daha etkilidir’ diyor

FRANCE 24: Hollande’in soğukkanlılığı başarı sağlayabilir
“AB yetkililerinin Erdoğan hükümetinin geleceği hakkında bir tahminde bulunmadığı bir ortamda Türkiye’ye giden Hollande, ancak soğukkanlılığı ile gezinin başarılı noktalanmasını sağlayabilir. Erdoğan hükümetinin otokratik sapması, AB dosyasının ilerlemesine engel oluşturabilir. İnkar yasası da bir başka hassas dosya. Hollande’in bu yasayı AB çerçeve kararının iç hukuka uygulanması formülü ile getirebileceği söyleniyor. Ancak Hollande gezisinde Ermenistan-Türkiye yakınlaşması ve uzlaşma çağrısı yapmakla yetinecek” dedi.