Fransa’nın yeni umudu; Dali

Perşembe, 6 Aralık 2012 09:04

Dipnot Tablet yine renkli, güncel ve dopdolu bir dergi oldu. Makaleleri, videoları, fotoğraflarıyla başında uzun zaman harcayabileceğiniz bir dergi tablette sizleri bekliyor.

“YENİ TAKSİM” kapağı ile Dipnot Tablet derginin 89. sayısı çıktı!

Malumunuz Avrupa’da kriz var. İrlanda, Portekiz, Yunanistan, İtalya, İspanya… Avrupa’nın tüm ulusları zorda. Son tablo krizin, Euro bölgesinin en güçlü ekonomisi Almanya’yı bile tehdit ettigini gösteriyor. Fransa da aynı kara bulutlarin altında …

Geçtiğimiz yıl ülkede işsizlik son 12 yılın en yükseğine ulaştı. Mayıs’ta yapılan seçimlerde Sarkozy’yi gönderen Fransızlar, umduklarını henüz yeni Cumhurbaşkanı sosyalist Hollande ile de bulabilmiş değil. François Hollande tarımda çalışanlara ek bütçeler peşinde koşarken ülke ekonomisi bozulmaya devam ediyor. Ardı ardına gelen ekonomik yavaşlama sinyalleri, bozulan rekabet gücü, 3 yıldızlı Fransa’nın yıldızlarından birini düşürdü; Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın kredi notunu AAA’dan AA1′e indirdi.
*
Avrupa’da işlerin toparlanması zor. Sadece kötü giden ekonomiler değil karışık politik süreç de durumu zorlaştırıyor. Ispanya’da, İtalya’da, yaza Almanya’da seçimler var… Avrupa bir süredir devam eden bu ekonomik ve politik buhranın içinde kıvranmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hükümetler çıkış yolu ararken, halklar grevde. Şu sıralar pek çok Avrupa kentinde grev var. Hükümetlerin işleri toparlamak için yaptığı ya da yapmak istediği bütçe kesintileri protesto ediliyor. Atina’da sağlık sistemini felç eden, Madrid’de uçuşları iptal ettiren büyük grevleri duymuş olmalısınız. Paris’te de grevler var.
Geçtiğimiz hafta oradaydım. Pompidou Centre civarında dolaşırken büyük bir kalabalık dikkatimi çekti. Grev sandım yine, ama değildi. Yüzlerce kişi Dali sergisini izleyebilmek için yağmur altında sıra bekliyordu. Pompidou’nun önündeki geniş meydanda adım atacak yer yoktu.
*
Çağdaş sanatın en ünlü ve provokatif isimlerinden Salvador Dali, son 30 yılın en büyük retrospektif sergisiyle Paris’te. Kasım ayında başlayan ve mart sonuna kadar devam edecek olan sergide, Dali’nin, aralarında yağlıboyaların, heykellerin, film ve enstalasyonların yer aldığı 200 eseri yer alıyor.

Bundan 2 yıl önce yine Paris’te Grand Palais’da bir Monet sergisi vardı. Kalabalıkların iştahını kesebilmek için galeriler geç saatlere kadar açık kalmış, insanlar geceleri kuyrukta beklemişti. Tam 920 bin kişinin ziyaret ettiği Grand Palais’daki Monet için gazeteler, “1967’de 1.2 milyon kişinin ziyaret ettiği Tutankhamun hazineleri sergisinden bu yana en büyük sanat olayı. Paris Paris olalı böyle kalabalık görmedi” diye yazmıştı. 2008 yılındaki Picasso ve Ustaları, yine dev kalabalıklara sahne olan bir diğer büyük şovdu.
Salvador Dali bu kışın en büyük sanat olayı. Büyük provokatörün işlerinin, anavatanı İspanya’ya dönmeden önce, Fransa’nın başkentinde 1 milyona yakın sanat severle buluşması öngörülüyor. Paris rekor bekliyor. Fransa bu işi biliyor. Ama şu da ironik; Salvador Dali, İspanya’da bağımsızlık peşinde koşan ve şu sıralar bu nedenle Avrupa’dan atılmakla tehdit edilen Katalonya doğumlu. Politik görüşü ve sanatından kazandığı çokca para yüzünden hep taşa tutuldu. Ve sürrealistlerle arasındaki en büyük fark, sürrealist oluşuydu.

App. Store’dan iPad’inize indirmek için;

Dipnot Tablet’i bilgisayarınızdan okumak için;